2024. szeptember 10., kedd

A Cimborák 15 éve

Ünnepelt a bácskossuthfalvi Ady Endre Művelődési Központ

Az Ady Endre Művelődési Központ Cimborák néptánccsoportját 15 évvel ezelőtt alapították meg, aminek alkalmából táncos rendezvény zajlott a település színháztermében. Az ünnepelteken kívül színpadra lépett a Kalamajka és a Pántlika gyermekcsoport, illetve a Csicsergő leánykórus. A megjelenteket Tímár Gabriella, az Ady elnök asszonya köszöntötte, aki méltatta az elmúlt másfél évtizedben kifejtett munka és kitartás eredményeit, és közösségépítő fontosságát. Felhívta arra a figyelmet, hogy tehetséges gyerekek és ifjak élnek Bácskossuthfalván, akiket értékelni kell.

A tizenöt éves Cimborák néptánccsapat gálája (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

A tizenöt éves Cimborák néptánccsapat gálája (Kazinczy Paszterkó Diana felvétele)

– A Cimborák táncosai sikert sikerre halmoztak az elmúlt évben bel- és külföldön, és mindennek az alapja a népi gyermekjátékok alapos elsajátítása volt. Működésük 5. évében, 2009-ben már szép eredményt értek el, a Kőketáncról ezüst minősítéssel tértek haza, az Interetno fesztiválról pedig arany besorolással. Egy évre rá már aranyérmet kaptak a Kőketáncon, és Szegeden szintén rangos elismeréssel gazdagodtak. A továbbiakban 2013-ban már kiemelt arany minősítésben részesültek a Kőketáncon, eljutottak a szabácsi országos fesztiválra, ahol bronzérmesek lettek. Ez után 2014-ben érték el azt az eredményt, ami a művelődési központunk történetében a legrangosabb elismerés, ugyanis beválasztották őket a Kárpát-medence 13 legjobb csoportjának a körébe, és ennek jutalmául részt vehettek Budapesten abban az évben a Néptánc antológia elnevezésű produkcióban – mondta beszédében Tímár Gabriella, aki hozzá tette még, hogy a Cimborák méltó utánpótlását képezi az ifjabb gyerekeket tömörítő tánccsoport, és kérte a szülőket, hogy kitartó támogatással segítsék őket is, hogy megállják a helyüket a színpadon.

– Kérjük a Kalamajka és a Pántlika csoport tagjait, és a szülőket, nagyszülőket, hogy a gyerekek járjanak el rendszeresen a próbákra, hiszen a csoportvezetők, koreográfusok munkája évek múltával meghozza a maga eredményét. Tizenöt évet jártuk a színpadokat a Cimborás ifjakkal, láthattuk őket felnőtté válni. Az évek alatt rendet, fegyelmet, pontosságot tanultak, és méltóképpen képviselték falunkat, bárhova is vitte az útjuk – tette hozzá az Ady elnök asszonya. A rendezvényen megköszönték a csoportvezetőknek és a koreográfusoknak a munkáját, és mindenki másnak, aki bármilyen módon hozzá járult a Cimborák sikeréhez, így a szülőknek, nagyszülőknek és a támogatóknak a kitartó és a lelkesítő hozzáállást. Virágot vehetett át Lestár Antunović Karolina, és Antunović Csilla, valamint Gujás Győző csoportvezető. A koreográfiákért Kisimre Árpádnak és Kisimre Szerda Annának mondtak hálát. Továbbá a rendezvényen virágot vehetett át Dávid Márta varrónő, aki több rend ruhát készített a Cimborák fellépéseihez. A Tarka virág kézimunkacsoport képviselőinek is köszönetet mondtak, akik kézzel hímezték ki több esetben is a viseleteket. Továbbá Dudás Lajos támogatását is kiemelték, aki több olyan esetben is biztosította a fellépések útiköltségét, és a koreográfiák kiadásait, amikor arra más forrásból nem sikerült hátteret szerezni. A rendezvényen megköszönték Antunović Helén és Mészáros Hajnalka közreműködését is, akik jelenlétükkel évekig segítettek a gyerekeknek, hogy a fellépések zökkenőmentesen bonyolódjanak le. A táncos program alkalmából a közönség megtekinthetett az immár ifjúvá, felnőtté cseperedett csapat 15 évének fényképeiből egy összefoglalót. A rendezvény startja előtt nyílt meg az idei Fonalgrafikai táborban készült munkákból összeállított kiállítás, a színház melletti Lóbárban.