Topolya és Kishegyes község területén idén – akárcsak egykoron – Péter-Pálkor kezdődött meg a búza aratása. Valójában ezekben a napokban az olajrepce betakarítása vett nagyobb lendületet, azt követően, hogy a takarmányárpát és a sörárpát learatták. Branko Dudić mezőgazdasági mérnök, a topolyai Bácska Földműves-szövetkezet igazgatója elmondta, hogy egyelőre 40 dinárt fizetnek a repcéért. A minőség jó, a hozamok átlagosak, noha a magasra nőtt repceszár alapján sokan rekordhozamokra számítottak. Ám alighogy lendületet vett volna a betakarítás, a szombati esőzések félbe is szakították. Egyelőre tehát csak az árpa aratásának a végéről beszélhetünk, a hozam holdanként általában 2–3 tonnát tesz ki.
Sajnos vannak olyan rágcsálók által károsított parcellák is, ahol mindössze 1 tonnát vagy még annál is kevesebbet sikerült holdanként betakarítani. Topolya község nyugati részén, ahol nem tapasztaltak rágcsálóinváziót, volt, aki 4 tonnát vagy annál többet is jegyzett holdanként, de csak kevés ilyen van. A takarmányárpa felvásárlási ára 16 dinár 20 para jelenleg, a sörárpáért 21 dinárt fizetnek kilogrammonként. A búza aratása viszont épphogy megkezdődött, majd, mint említettük, rövid időre félbe is szakadt, és most vesz igazán nagy lendületet. Egyelőre a bevetett területek negyedéről sem sikerült még betakarítani a kenyérgabonát. Vannak olyan parcellák is, ahol még nem érett aratásra a búza. Az első eredmények azt mutatják, hogy a hozamok és a minőség is valamivel elmarad a várttól. A hektolitersúly 72 és 76 kilogramm között alakul. Mint ismeretes, a régi JUS-szabvány szerinti minőség 76 kilogrammos hektolitersúlyt feltételezett, valamikor átvételkor ez volt a kritérium. A hozam a búza esetében is az árpához hasonlóan alakul, 30–40 mázsát tesz ki holdanként. Egyelőre a végleges felvásárlási ára sem ismert a kenyérgabonának.
A komolyabb felvásárlók állítólag még nem jelentek meg a végleges árral. A topolyai Bácska Földműves-szövetkezet 20 dináros előleget fizet a kenyérgabonáért kilogrammonként. Kérdés, hogy utólag ehhez még menyi jöhet. A termelők általában azt hangoztatják – és ezt sok esetben számításokkal is alátámasztják –, hogy 30 dinár körül alakul a gabona kilónkénti ára, ha csak a termelési költségeket számolják. Jelentős tételeket képez ugyanis a termelésben a drága alaptrágya és a fejtrágya, a vegyszeres védekezés költségei. A szakemberek most sekély tarlóhántást ajánlanak aratás után, illetve hogy meg lehet próbálkozni a másodvetéssel, hiszen ha lesz elegendő csapadék, a szója, a kukorica vagy a napraforgó rövidebb tenyészidejű fajtái még beérhetnek.
Nyitókép: A bevetett területek negyedéről sem sikerült még betakarítani a kenyérgabonát (Tóth Péter felvétele)