2024. szeptember 8., vasárnap

Hangszeroktatás online

A rendkívüli állapot bevezetése kapcsán számos módosítás történt a topolyai zeneiskola működésében, az online oktatást is bevezették. Diósi Rózsát, a Topolyai Alapfokú Zeneiskola igazgatónőjét a jelenlegi helyzetről és a jövőbeli tervekről kérdeztük.

Mint minden iskolában, a zeneiskolában is online oktatás folyik. A kezdeti nehézségek ellenére a tanárok megtalálták a megfelelő online alkalmazásokat, amelyeken keresztül oktatják a diákokat. Az órák harminc-, negyvenöt percesek, legyen szó az elmélet vagy a hangszer oktatásáról. Tanáraink nagyon segítőkészek, mindig örömmel számolnak be arról, hogy a diákok mennyire szorgalmasak és kitartóak! Számunkra nagyon fontos, hogy a gyermekek érezzék azt, a rendkívüli állapot idején sem feledkeztünk meg róluk, illetve támogatjuk és segítjük őket.

Hogyan fejezik be az idei tanévet?

Követjük az oktatási miniszter rendeleteit, jelenleg a diákok jegyeinek lezárásával kapcsolatos határozatot várjuk. Idén sajnos elmarad a ballagás, viszont a helyzetre való tekintettel a felvételi vizsgák időpontját módosítottuk. Az első felviteli vizsgára augusztus utolsó hetében kerül sor, a megszokott júniusi helyett, a második felvételit szeptember elején tartjuk. Az ezzel kapcsolatos információkat természetesen időben meg fogjuk osztani a szülőkkel.

Történt-e változás a koncertek, a versenyek terén?

Sajnos minden koncertet le kellett mondanunk, többek között az iskolabajnokságainkat, a hagyományos évzáró koncertünket, valamint a Topolyai Zenei Napokat, amelyek idén első ízben maradnak el. Értelemszerűen a diákjaink nem képviselhetik zeneiskolánkat a hazai, illetve a külföldi versenyeken sem, amelyekre a felkészülés tavaly télen kezdődött. A megszokott nyári zongoratábor, amely huszonöt éve zajlik iskolánkban, feltehetően elmarad.

Milyen tervekkel készül az új tanévre?

Reméljük, szeptemberre normalizálódik majd a jelenleg kialakult helyzet, és problémamentesen elkezdhetjük az új tanévet. A jövőre nézve számtalan terve van a zeneiskolának, többek között pótolni szándékozzuk az idén elmaradt versenyeket, koncerteket. Szeretnénk új tanszakot nyitni, mégpedig tambura szakot, amelynek létrehozása több diákot és új tanárt jelentene, valamint egy fúvószenekar megalapításán is gondolkodunk. Hogy ezek a tervek mennyire lesznek kivitelezhetőek, mind a jövő zenéje – mondta végül Diósi Rózsa, a Topolyai Alapfokú Zeneiskola igazgatónője.