2024. szeptember 7., szombat

Levendulaültetvény a Topolyai Művésztelepen

A Topolyai Művésztelepet Topolya község Művelődési Háza üzemelteti, a terület karbantartását pedig a Komgrad Kommunális Közvállalat látja el.

A művelődési ház munkatársai nem tétlenkedtek a járvány miatt rendezvények nélkül „pangó” időszakban sem: amellett, hogy idős, beteg topolyaiaknak igyekeztek segíteni, kitakarították, rendbe tették a művésztelep udvarát, majd egy jelentős részét beültették levendulával. Csípe Tímea, az intézmény igazgatónője komoly tervekről számolt be: a jövőben szedd magad akciót és levendulához köthető kézműves foglalkozásokat terveznek.

– Topolya község Művelődsi Háza munkaközösségének igazából egy új lehetőséget hozott a koronavírus okozta helyzet, hiszen olyan tevékenységekre is időt tudtunk fordítani, amiket egyébként nem lett volna lehetőségünk megvalósítani. Így járványhelyzet híján fizikai képtelenség lett volna kitakarítani a művésztelep székháza mögötti részét a teleknek. Ez egy több mint 2000 négyzetméternyi, korábban elhanyagolt, itt-ott épülettörmelékkel tarkított hátsó udvarrészt foglal magában. Ezt a hatalmas munkát a művelődési ház dolgozói végezték el, 24 darab, 5 köbméter űrtartalmú konténert töltöttünk meg hulladékkal – hallottuk Csípe Tímeától, aki elmondta azt is, hogy mi minden került a földbe a munka nagy részének a befejeztével.

– Aktívan 7-8 egyén tette a dolgát a művésztelepen. Ugyan a művelődési ház munkaközössége főleg hölgyekből áll, de nagyon nagy szükségünk volt munkatársaink erős férfikezeire is amikor a hatalmas beton- és márványdarabokat kellett 20-30 centiméterről a földfelszín alól kiszedni. A munkát úgy osztottuk be, hogy összehangoltuk a feladatokat a művelődési házhoz kapcsolható egyéb teendőkkel, a tájházban elvégzendő kötelezettségekkel és a bognárműhely feladataival. Fóliát helyeztünk a földre, és ezután fogtunk hozzá a levendulapalánták elültetéséhez. Első lépésben orvosi levendulát (Lavandula Angustifolia) telepítettünk, összesen 2000 tő került a földbe az épület mögött. Emellett 1200 négyzetméteren egy hibrid, nagyon mutatós, az Angustifoliától jóval robusztusabb fajtát, Grossot tervezünk ültetni. A két fajta virágzása, beérése között is van két hét – mondta el az igazgatónő, aki kitért arra is, hogy a jövőben igyekeznek a levendula sokrétű felhasználási területe köré alakítani az intézmény tevékenységi köreit.

– Már folyamatban van a levendulás foglalkozásaink átgondolása, tervezése. Ebben nagyon sokat segítenek nekem a szorgos kezű munkatársnőim. Kísérleti szakaszban tart különböző, a levendula felhasználásával elgondolt kézművestermékek készítése, a natúr kozmetikumoktól kezdve a párnákig, a gasztronómiai felhasználásig. Ez utóbbiak alatt sütiket, szörpöket értek. Számításaink szerint legalább két-három évre van szükség, hogy a palánták megerősödjenek, és azt szeretnénk, ha addigra kész felhasználási terveink lennének, hogy célirányosan hasznosíthassuk a virágokat. Nem titkolt szándékunk, végső célunk, hogy önfenntartóvá tegyük az egész komplexumot a levendulás termékeink eladásából befolyt összegből. Vagyis szeretnénk, hogy ne a községi önkormányzat költségvetésének a terhére működjön a Topolyai Művésztelep – hangsúlyozta Csípe Tímea, aki elárulta azt is, hogy több időszakos rendezvényről sajnos a járványhelyzet miatt hozott intézkedések okán kénytelenek voltak lemondani, de a rendhagyó karácsonyi kiállításukra nagy lendülettel készülnek.

– A karácsonyi kiállításhoz kapcsolódó kreatív pályázatunkat a tanügyre is kiható bizonytalan járványügyi helyzetre való tekintettel nem hirdetjük meg az idén, de a karácsonyi vásárunkra készülünk. Az ünnepi hangulatot ötvözzük majd a levendulavirág varázslatával, a lila szín jegyében. Meghívásos alapon bekapcsoljuk a község területén tevékenykedő kézműves köröket, így például a Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ Tulipán kézművescsoportját, valamint a Nefelejcs Községi Női Fórumot, hogy kreatív munkáikkal járuljanak hozzá a tárlat gazdagságához – mondta végül Csípe Tímea.