2024. szeptember 13., péntek

A múzeumban a reformációról

Az R500 című kiállítás októberi kísérőrendezvényei

A reformáció ötszázadik évfordulójára megrendezett, R500 elnevezésű kiállítás negyedik kísérőrendezvényeként Topolya Község Múzeumában mgr. Móricz Árpád bácskossuthfalvi református lelkész A huszitizmus címmel tartott előadást. Szerda esti előadásában Husz Jánosról, valamint Husz Magyarországra gyakorolt hatásáról és a huszitizmus délvidéki vonatkozásairól is szót ejtett.

Fotó: Sihelnik Ágnes

Fotó: Sihelnik Ágnes

Husz Jánosról a legtöbben már hallottunk tanulmányaink során. Tudjuk, hogy pap, író és egyetemi tanár is volt, valamint egy ideig a királynő gyóntatója. Szószékéről előde és sorstársa, Wycliff gondolatain alapuló tanait hirdette, melyek következtében szembe került a pápával. E tanok hirdetése miatt az egyház kiközösítette, majd eretnekséggel vádolta, és végül máglyán elégette. Husz János mozgalmát mint előreformációt emlegetik. Célkitűzéseik között szerepelt Isten igéjének nemzeti nyelveken való hirdetése, a papság visszatérése az apostoli szegénységhez, szigorúbb egyházfegyelem, valamint az úrvacsora két szín alatt való kiosztása.

Megtudhattuk, hogy Szerémségben nagy hatással volt a huszitizmus, és nagyon valószínű, hogy a szerémségiek túlnyomórészt husziták voltak. A magyarországi huszitizmus központja Szerémség volt. Innen származik az a két pap, Tamás és Bálint, akik a prágai egyetemen töltött idő alatt elsajátítják Husz tanait, majd hazatérve Szerémségbe, elterjesztik. Később a mozgalom átterjedt a Duna–Tisza közére, majd a Tiszántúlra, a Duna–Dráva szögébe, majd Erdélybe is. A bázeli zsinat által kinevezett inkvizítor, Marchiai Jakab ekkor érkezett Magyarországra, és különböző módszerekkel igyekezett meggyőzni a huszitákat arról, hogy tagadják meg hitüket. Ténykedésének hatására a huszita papok és követőik jó része kénytelen volt elhagyni otthonát, és Moldvába menekültek.

Móricz előadásában megjegyezte, hogy habár Wycliffe-et és Husz Jánost eretnekké nyilvánították, ők voltak azok, akik a folyamatos megújulás szükségességét hirdetve „kitaposták az utat” a reformáció előtt.

Az előadást követően Móricz Árpád a hallgatóságot borkóstolóra invitálta, melyen saját szerémségi borait mutatta be.

Októberben még három előadásra és egy egyházzenei koncertre várják az érdeklődőket a topolyai múzeumba. Október 16-án dr. Eric C Barrett tudós, kutató Tudomány és hit, október 19-én pedig dr. Reisinger János Ki nekünk Arany? címmel tart előadást. Dr. Utasi Csilla október 24-ei előadásának címe A magyarországi reformáció irodalma egykor és most. A KRISZ – Kárpátaljai Református Ifjúsági Szervezet – kórusa október 21- én keresztény dalokat ad elő az R500 című kiállítás kísérőrendezvényeként.