2024. november 22., péntek

Négy ország a szakemberképzésért

A szakképzési mobilitásról tartottak konferenciát Törökkanizsán

Csütörtökön tartották meg a törökkanizsai Branislav Nušić Népkönyvtár nagytermében a Nemzetközi szakképzési mobilitások megvalósítása az Erasmus+ program által című konferenciát. Az eseményen Kiss Nándor, a Profession VET ügyvezetője, Fekete Angéla, a konferenciát szervező törökkanizsai Dositej Obradović Gimnázium és Szakiskola igazgatója, Grüman Róbert, a romániai VET Center ügyvezetője, valamint Ignácz Bence, a Kecskeméti Szakképzési Centrum főigazgatója mondott köszöntőbeszédet.

– Ez a konferencia egy szakasza annak a projektnek, melynek során négy ország intézményei egy közös európai uniós program megvalósításának céljából tartózkodnak Szerbiában egy héten keresztül – fogalmazott Kiss Nándor.

Fekete Angéla ismertette a projektet a résztvevők számára:

– Sokat várunk ettől a pályázattól, mert sokat ígér. Az első találkozás ezen a héten zajlik, vendégeket fogadtunk Erdélyből, Észak-Macedóniából és Kecskemétről.

Lapunknak hozzátette, hogy a konferencia az első lépése egy kétéves Erasmus-projektnek:

– Ennek keretén belül négy ország képviselői, tanárai, tanulói részt vesznek egy inkluzív nemzetközi gasztronómiai verseny szervezésében. Ez az első találkozás a projekt résztvevőivel, most megismerkedünk egymással, a négy ország képviselőivel, és megtervezzük a következő lépéseket – fogalmazott.

Fekete Angéla, a Dositej Obradović Gimnázium és Szakiskola igazgatója (Gergely Árpád felvétele)

Fekete Angéla, a Dositej Obradović Gimnázium és Szakiskola igazgatója (Gergely Árpád felvétele)

Grüman Róbert köszöntőjében elmondta, hogy a vajdasági magyar diákokat is foglalkoztató szakiskolákkal való együttműködésük 2022-ben kezdődött:

– Az Erasmus+ program lehetőséget nyújt azoknak a tagországoknak is teljes jogú partnerként bekapcsolódni az együttműködésbe, akik megindították a csatlakozási folyamatot az EU-hoz, így Szerbia szakiskolás diákjai is szakmai tapasztalatot szerezhetnek egy másik részt vevő országban.

Hozzátette, hogy miután ez a kezdeményezés sikeressé vált, hamarosan létrejött a Profession Vojvodina azzal a céllal, hogy az együttműködés a másik irányba is megvalósuljon, azaz Szerbiába is érkezzenek szakiskolai tanulók más országokból:

– Olyan életre szóló tapasztalatot szereznek ezek a gyerekek, akik részt vesznek egy néhány hetes külföldi mobilitáson, amelyet máshol nem tudnak megtapasztalni.

Ignácz Bence elmondta, kezdetben sokat gondolkodott azon, hogy jó ötlet-e versenyeztetni a diákokat, de végül meggyőződött arról, hogy ezzel is motiválhatják őket:

– A verseny pedig kiváló alkalom arra is, hogy egy kicsit közelebb kerüljünk egymáshoz – tette hozzá.

A Dositej Obradović Gimnázium és Szakiskola zenével köszöntötte a konferencia magyar, szerb és macedón vendégeit.

Az előadások és panelbeszélgetések során a résztvevők megismerhették a vajdasági szakképző iskolák sikertörténeteit, valamint betekintést nyerhettek a versenyszellem motivációs szerepébe a szakképzésben.

A konferencián részt vett Jerasz Anikó, az Oktatási Minisztérium államtitkára, valamint Varjú Potrebić Tatjana, az MNT Végrehajtó Bizottságának oktatásért felelős tagja, akik egy-egy előadással járultak hozzá a tartalmas programhoz. Jerasz Anikó kiemelte, hogy az Erasmus+ program szakképzési lehetőségei kulcsfontosságúak a szerbiai szakképzés fejlődésében:

– Szerbiában a középiskolai szakmai képzés nemzetközi összehasonlítás alapján is jelentős, hiszen a középiskolás diákok hetven százaléka három- vagy négyévfolyamos szakképzésben részesül. Ezek a fiatalok több mint 200 szakképzési program közül választhatnak.

Beszédében hangsúlyozta a szakképzés minőségbiztosításának és folyamatos fejlesztésének fontosságát is:

– A szakképző intézményeknek időről időre információhoz kell jutniuk arról, hogy oktatási-képzési szolgáltatásaikkal hogyan tudnak megfelelni a velük szemben támasztott elvárásoknak, valamint hogyan tudják fenntartani az egyensúlyt a jelenlegi és jövőbeni igények és szükségletek között. A minőségbiztosítási rendszerek és a tevékenységek által szolgáltatott információk és adatok ugyanis segítik az intézményeket abban, hogy meggyőzzék a gazdaság szereplőit arról, hogy az intézményekben képzett munkaerő képes megfelelni a mindenkori elvárásoknak.

A Developing an international VET competition for gastronomy students (Nemzetközi szakképzési verseny fejlesztése vendéglátó-ipari tanulók számára) című projekt az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A konferencián előadásokon és panelbeszélgetésen keresztül járták körbe a szakképzés lehetőségeit (Gergely Árpád felvétele)