2024. december 23., hétfő

Szent István-napi ünnepséget tartottak Törökkanizsán

Gazdag művelődési műsorral, színes gyermekprogramokkal és utcabállal várták a község apraját-nagyját

A Tiszagyöngye Művelődési Egyesület szervezésében ebben a formában tizenhatodik alkalommal került sor a törökkanizsai Szent István-napi ünnepségre. A rendezvény a hagyományokhoz híven kora délután színes gyermekprogramokkal, valamint kézműves-kirakodó vásárral kezdődött az önkormányzat épülete előtti téren. A folytatásban a résztvevők felvonultak a posta épületétől a Szent György-templomig, majd 17 órától kenyérszenteléssel egybekötött ünnepi szentmise következett. A színpadon 18 órától Zenta Város Fúvószenekara szórakoztatta a jelenlévőket, 18.30-tól pedig tartalmas ünnepi műsor következett.

A műsoron felléptek a Tiszagyöngye Művelődési Egyesület szakcsoportjai, valamint ünnepi beszédet mondott Jerasz Anikó, az Oktatási Minisztérium államtitkára, aki beszédben rámutatott arra, hogy Szent István ünnepén illik elsősorban önmagunktól megkérdezni, hogy kit is ünneplünk augusztus 20-án?

– Igen őt, az államalapítót, aki tudatosan a krisztusi tanítás sziklájára épített nemzetet és hazát, aki maga járt elöl a jó példával Krisztus követése útján. Az első magyar szentünket ünnepeljük, aki hitünk szerint közben jár értünk, hogy megmaradjunk kereszténynek és magyarnak, és akinek 2000 óta az ortodox keresztények kánonjába is bekerült a neve. A miénk ez a nap kedves Törökkanizsaiak! Azoké, akik megérezték sok-sok törekvésünkben az elköteleződést, a szeretetet. Mindazt, amit az elmúlt hónapokban ennek a közzösségnek sikerült elérnie, megvalósítania, összefogva úgy, ahogyan itt most együtt ünnepel magyar, szerb és roma – fogalmazott Jerasz Anikó.

 

Újhelyi Nándor felvágta az újkenyeret (Fotó: Lengyel Emma felvétele)

Újhelyi Nándor felvágta az újkenyeret (Fotó: Lengyel Emma felvétele)

A beszéd után Újhelyi Nándor, a törökkanizsai képvsielő testület elnöke felvágta az újkenyeret, amelyet szétosztották a jelenlévők között, így mindenki megkóstolhatta.

Kovács Magdaléna, a Tiszagyöngye Művelődési Egyesület elnöke lapunknak elmondta, hogy a rendezvény igazán családias hangulatú és az emberek szeretik a park és a Tisza-part nyújtotta nyugodt környezetet.

– A lakosok közül sokan kilátogatnak a rendezvényre függetlenül attól, hogy ki milyen nyelven beszél. Az esti utcabál mindig népszerű, általában arra érkeznek a legtöbben. A művelődési műsorban idén nem volt vendég fellépőnk, hanem a Tiszagyöngye Művelődési Egyesület szakcsoportjai gondoskodtak mindenről. Az egyesület legfiatalabb néptánccsoportja a Gyöngyök Somogyi táncokat adtak elő, a Népdalkórus Jászsági népdalokkal gazdagította a programot, a Szőke Tisza citeracsoport előadásában Szatmári népdalokat hallhatott a közönség, a Tiszácska leánykar csókai népdalokat adott elő, a Tiszafa Néptánccsoport Sárközi táncokkal szórakoztatta a jelenlévőket, valamint a Törökkanizsai Néptánctábor résztvevői is bemutatták a táborban tanultakat és Mezőköplényi táncokat mutattak be. Verset mondott még Jéliszéjév Tamara és Zsigmond Máté – mondta az egyesület elnöke.

 

Az új kenyér (Fotó: Lengyel Emma felvétele)

Az új kenyér (Fotó: Lengyel Emma felvétele)

Az eseményen részt vett még Horvát Király Andrea, a Gazdasági Minisztérium államtitkára, Jaksa Róbert, a Környezetvédelmi Minisztérium államtitkára, Ótott Róbert oktatási, jogalkotási, közigazgatási, nemzeti kisebbségi–nemzeti közösségi titkár, Sárközi István, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke, Tóth Zoltán, a Tartományi Mezőgazdasági- Víz- és Erdőgazdálkodási Titkárság titkárhelyettese.

Az ünnepség 20 órakor utcabállal folytatódott, amelyen fellépett Toll Gyula-prímás és Kemi közreműködésével, az esemény 22 órakor tűzijátékkal zárult.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A Tiszagyöngye Művelődési Egyesület szakcsoportjai léptek fel az ünnepi műsoron (Fotó: Lengyel Emma felvétele)