A történelem ismétli önmagát, halljuk sokszor, de ugyanez igaz a divatra is. Még húsz év sem telt el a tinédzserkorom óta, és a mai fiatalok szinte ugyanolyan nadrágokat, pólókat, ruhákat és kiegészítőket viselnek, mint mi akkoriban. Emellett azt is észrevehettük, hogy a hagyományos motívumok, a hímzett darabok egyre közkedveltebbek a divatban. Sok esetben nyúlnak vissza hozzá a tervezők, ha valami különlegességet szeretnének belecsempészni a kollekcióba, és a vásárlók is mind nyitottabbak rá.
Kardos Éva Jutka törökkanizsai kézműves egyre több fesztiválon tűnik fel gyönyörű hímzett dolgaival. A zentai városnapi forgatagban is ott volt, és kínálatában pólók, övek és gyöngyből készült ékszerek sorakoztak, mind hímzett motívumokkal ellátva. Mint megtudtuk, kislány korától kezdve az élete szerves részét képezte a kézimunka.
– Falusi lányként a téli estéken ilyen dolgokkal foglalkoztunk, és sok minden rám ragadt a szüleim által. Édesapám szépen fonta a kosarakat, anyukám hímzett és varrt. A nővérem varrónőként dolgozott. Kislány korom óta nagyon sokat hímeztem, asztalterítőket főként. Egy magyarországi utam során szembesültem vele, hogy milyen sokan viselnek hímzett pólót. Ekkor jött az ötlet, hogy megpróbálkozom én is a készítésükkel, így igyekszem Vajdaságban is népszerűsíteni, hiszen látom, hogy nemcsak a hagyományápoló rendezvényeken lehet és szokás az ilyen díszített darabokat viselni, hanem egyszerűen csak úgy, a hétköznapokban is. Egy szép fehér felső egy farmert vagy egy elegánsabb nadrágot is feldob, mindig jó választás. Kezdetben magamnak, a rokonoknak és a barátoknak készítettem, később árulni kezdtem. Egy hímzőgépbe is beruháztam – mesélte.
Elmondása szerint először a jól ismert matyó hímzés jelent meg a készletében, majd a kalocsai. Egy képzésnek köszönhetően már maga is tervez, programoz, így székely, kalotaszegi, sárközi, ugyanakkor a magyar népmesékből ismert motívumok is felbukkannak a munkáin. Színben is nagy nála a választék: fehér, fekete, piros és bordó pólók közül választhatunk, a minták is lehetnek színesebbek vagy egyszínűek. Egyszóval: mindenki megtalálhatja a számára legmegfelelőbbet.
– Ezek a termékek talán a néptáncban és a népművészetben jártas lányok és hölgyek körében a legnépszerűbbek, de egyre nyitottabb rá a szélesebb réteg is. Valaki vásárol egy táskát, majd később egy hozzá illő pénztárcát, esetleg egy pólót. Úgy érzem, sikerült egy kicsit visszahoznom a hímzés szeretetét a köztudatba. Nagyon jó, hogy nem kell Magyarországra menni az ilyen termékekért, hanem itthon, a Vajdaságban is megtaláljuk őket – véli a kézműves.
A legkelendőbbek a színes matyó és kalocsai mintával készült pólók, ugyanakkor a legújabb sárközi mintával díszített darabok is egyre jobban tetszenek a vásárlóknak. Kardos Éva Jutka elárulta, hogy a gyöngyből készült jellegzetes gallér helyett a pólóra hímezte a minta öt jellemző színét.
– Szinte mindent autodidakta módon tanultam és tanulok a mai napig. Nagyon sok idő és energia kellett ahhoz, hogy ilyen gazdag legyen a készletem. Ahhoz, hogy egy tájegységnek a mintáját el tudjam készíteni, vagy mesélni tudjak róla a vásárlóknak, elengedhetetlen egy alaptudás, ezért rengeteget olvasok ilyen témában – árulta el, majd hozzátette, hogy nagyon sok mindent szeretne még megvalósítani. Tervei között szerepel ingekre, ruhákra mintákat hímezni, ugyanakkor a jól ismert és népszerű tárgyak és ruhadarabok továbbra is megtalálhatóak lesznek Kardos Éva Jutka kínálatában.
Nyitókép: Kardos Éva Jutka széles választékkal érkezett a zentai városnapi ünnepségre is (Kállai Göblös Nikoletta felvétele)