2025. január 19., vasárnap

Kultúránk ünnepe

Törökkanizsán és Oroszlámoson alkalmi műsorral és irodalmi esttel emlékeztek meg a magyar kultúra napjáról

Törökkanizsa községben idén az oroszlámosi dr. Batthyány-Strattmann László Művelődési Egyesület és a törökkanizsai Branislav Nušić Városi Könyvtár közös szervezésében ünneplték a magyar multúra mapját. Az ünnepség első részére vasárnap délelőtt Oroszlámoson került sor. A program ünnepi szentmisével kezdődött a Szent Család-templomban, majd a megemlékezés a dr. Batthyány-Strattmann László Művelődési Egyesület székházánál folytatódott, ahol alkalmi műsor keretében helyezték el az emlékezés virágait Boldog Batthyány-Strattmann László emléktáblájánál.

A Magyar Kultúra Napját 1989-óta ünnepeljük meg, január 22-én, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be költeményét, a Himnuszt.

Az eseményen részt vett ft Erős Mihály esperes plébános atya, Ótott Róbert, a tartományi kormány alelnöke és tartományi oktatási titkár, Jerasz Anikó, az oktatási minisztérium államtitkára, Jaksa Róbert, a környezetvédelmi minisztérium államtitkára, Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke, Hajvert Ákos, az MNT Végrehajtó Bizottságának művelődéssel megbízott tagja, valamint az önkormányzat és a helyi közösségek képviselői. A helyszínen ünnepi beszédet mondott Újhelyi Nándor, a törökkanizsai képviselő-testület elnöke, illetve az alkalmi műsoron közreműködött a Tiszagyöngye Művelődési Egyesület Tiszácska leánykara is.

 

Hajvert Ákos helyezte el az emlékezés virágait Boldog Batthyány-Strattmann László emléktáblájánál (Fotó: Gergely Árpád felvétele)

Hajvert Ákos helyezte el az emlékezés virágait Boldog Batthyány-Strattmann László emléktáblájánál (Fotó: Gergely Árpád felvétele)

Újhelyi Nándor rámutatott, hogy január 22-én ünnepeljük a magyar kultúra napját, ugyanakkor ezen a napon van Boldog Batthyány-Strattmann László emléknapja is.

– A két évfordulót szerettük volna szentmisével, valamint alkalmi műsorral összekötni a dr. Batthyány-Strattmann László Művelődési Egyesület székháza előtt. A program Törökkanizsán irodalmi esttel folytatódik a Branislav Nušić Városi Könyvtárban. Ezekben a nehéz időkben nagy szükség van példaképekre és ilyen példakép az egysület névadója is, aki tulajdonképpen Oroszlámos utolsó grófja. Az ő munkásságát nagyon sokan elismerik és tisztelik. Az oroszlámosi és a törökkanizsai magyar közösségnek is erőt adhat az ő élete azokban a napi harcokban, amit folyamatosan a közösségépítés terén vívunk – fogalmazott Újhelyi Nándor.

Hajvert Ákos rámutatott arra, hogy minden nemzet alappillére a saját kultúrája. Hozzátette, hogy a kultúra nagyon sok szegmensből tevődik össze, az irodalomtól kezdve a zenén keresztül akár a hit világig terjedhet.

 

Gergely Árpád felvétele

Gergely Árpád felvétele

–A mai oroszlámosi esemény, amelyen felcsendült a népzene és a népdal, és a hit is jelen volt egy olyan összefogó történet, ami valóban egy közösség erősítését szolgálja – mondta Hajvert Ákos.

Az irodalmi est vendégei Lennert Móger Tímea, költő, újságíró és Antalovics Péter, költő, szerkesztő voltak.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A Tiszagyöngye Művelődési Egyesület Tiszácska leánykara (Fotó: Gergely Árpád felvétele)