2024. július 19., péntek

Eredmény nélkül

A Magyar Koalíció és az Európai Szabadkáért koalíció nézetkülönbségei, ezúttal az utcanévadó bizottságon belül – Egy éve egyetlen egy döntést sem hoztak
Az egyik oldal szerint fontos, a másik szerint felesleges az utcanevek megváltoztatása (Fotó: Archívum (Tímár Zsolt))

Az utcák és terek elnevezésével foglalkozó bizottság, annak érdekében, hogy ne ismétlődjön meg a két évvel ezelőtti Petrinje utcai eset (amikor a polgárok aláírásgyűjtéssel követelték, hogy azt ne változtassák Babits Mihályra), egy új munkaszabályzat megírása mellett döntött. Ekkor kezdődtek a nézeteltérések.

A Magyar Koalíció és a szakszolgálatok által megfogalmazott szabályzatot július folyamán mutatták be. Ebben az Európai Szabadkáért koalíció képviselői változásokat, illetve pontosításokat szerettek volna kieszközölni. A végleges szabályzat a mai napig nem készült el, a bizottság elnöke pedig lemondott posztjáról. Lemondó levelét lapunk is közölte, majd az Európai Szabadkáért koalíció e levélre való reakcióját is.

– Sajnálattal veszem tudomásul, hogy a bizottság elnöke lemondott, már csak azért is, mert véleményem szerint Mészáros Zoltán a megfelelő ember volt erre a posztra – emelte ki Maglai Jenő, a szabadkai képviselő-testület elnöke, majd hozzátette: – Nem szeretnék visszatekinteni a múltba, a lényeg, hogy az utcanevek megválasztásába be kell kapcsolni a helyi közösségek szerveit, illetve a polgárokat is. Ez jelentős mértékben megkönnyítené a bizottság munkáját is. A bizottság az elmúlt egy évben nem tudott meghozni egy döntést sem. A legutóbbi ülésen kértem a bizottság tagjait, hogy komolyabban álljanak hozzá a munkához, mert ez az egyetlen bizottság, amely nem tud eredményeket felmutatni – mondta Maglai.

Mészáros Zoltán azt mondta, nem sikerült elérnie, hogy a bizottság dolgozzon.

– Megfogalmaztunk egy munkaszabályzatot, ám a mai napig nem kaptam rá választ. Sem módosító javaslatot, sem ellenjavaslatot. Ugyanakkor szerettem volna egy beszélgetést összehozni Lazar Dulićtyal, illetve Sveller Árpáddal, ám a mai napig nem valósult meg a találkozó. Decemberben úgy beszéltük meg, hogy a DP és a VHDSZ részéről Lazar Dulić fog tárgyalni, de nem jött el. Bačić úr azt ígérte, átadja javaslatukat, de erre sem került sor. Nem tudtuk megfogalmazni a módját annak, hogyan működjön a bizottság – hallottuk Mészáros Zoltántól.

Több javaslat is érkezett a bizottság felé, de ezekről nem tudtak érdemben tárgyalni, mert az a kérdés merült fel, hogy azokról hogyan kérjék ki a polgárok véleményét.

Martin Bačić a szabályzat tervezetének megfogalmazásában azt kifogásolja, hogy nem tisztázott, hogyan határozzák meg kik azok, akik javaslatokat nyújthatnak be az utcanevek megváltoztatására.

– A Magyar Koalíció tervezete szerint ezt a bizottság, illetve a helyi közösség tanácsa és annak képviselő-testülete is megteheti. Mindenekelőtt a tanács a helyi közösség képviselő-testületének végrehajtó szerve, vagyis nem tehet javaslatokat. A helyi közösség képviselő-testületének kell ezt megtenni. Ugyanakkor a szabályzat a polgárok 25 százalékos beleegyezését jelöli meg. Ez szerintünk nagyon kis arány. Véleményünk szerint a lakosok több mint 50 százalékának beleegyezése szükséges ehhez.

A mi javaslatunk szerint a meglévő utcák nevét nem kellene megváltoztatni, mert az a polgárok ellenszenvét váltja ki. Az utcanevek megváltoztatása pénzbe kerül, például a bíróságon az ingatlanok dokumentumaiban az új utcanév bejegyzéséért 1900 dinárt kell fizetni. Valóban kések a javított tervezettel. Két hetet ígértem, időközben kitört ez a botrány, de elkészültem vele. A napokban nyújtom be a városházán – mondtaMartin Bačić, a bizottság tagja.

Lazar Dulić szerint a bizottság többször is összeült és az esetek 99 százalékában megvolt a szavazási többség, vagyis a bizottság teljes erővel végezhette a munkáját.

– Egy esetben nem valósult ez meg, erről az ülésről én is hiányoztam. Az Európai Szabadkáért koalíció képviselői úgy érezték, hogy ennek a bizottságnak a feladata, hogy a többnemzetiségű közösség érdekeit képviselje. Ezért úgy gondoltuk, hogy ki kell dolgozni a bizottság munkaszabályzatát, aktualizálni azt. Az ötlet éppen az Európai Szabadkáért koalíciótól eredt, ám a szabályzat kidolgozása a bizottság elnökének és a szakszolgálatoknak a feladata volt. Ez a szabályzat elkészült, ám az különbözik az Európai Szabadkáért koalíció javaslatától. Ezek a különbségek nem terminológiai, hanem lényegbeli különbségek. Az egyik cikkely szerint az utca polgárainak jelenléte nélkül is elfogadható egy utca nevének megváltoztatása. Ez megengedhetetlen. Csakis referendummal lehet javaslatot jóváhagyni, amit a helyi közösségben szerveznek meg – reagált Lazar Dulić, aki szerint az MK az elnök lemondatásával szeretné gátolni a bizottság munkáját és a demokratikus munkaszabályzat meghozatalát.

Dr. Hegedűs Kovácsevics Katalin, az utcanévadó bizottság volt elnöke levélben reagált a DP és a VHDSZ közös közleményére.

-- Megdöbbenve olvastam a Demokrata Párt és a Vajdasági Horvátok Demokratikus Szövetsége közös közleményét Mészáros Zoltánnak, az utcanévadó bizottság elnökének lemondásával kapcsolatban. Olyan súlyos kijelentések kaptak helyet benne, amelyek nem csak az önkormányzati és pártszervezetek reagálását fogják kiváltani, hanem a nagyközönségét is.

Azon lepődtem meg elsősorban, hogy egy olyan köztiszteletben álló és nagy tapasztalatokkal rendelkező személy, mint Martin Bačić úr aláírta (Lazar Dulić urat nem ismerem( a közleménynek azt a részét, hogy „abban az időben, amikor a VMSZ abszolút többségben uralkodott a városban, több száz utcanevet változtattak meg egy nap alatt”. Miután egy mandátumban én voltam annak az utcanévadó bizottságnak az elnöke, amely úgy gondolom, eddig a legintenzívebben dolgozott és a legnagyobb számban javasolt utcanévváltoztatásokat, felelősségem tudatában állítom, hogy valótlan a DP és a VHDSZ állítása. Ez az állítás súlyos és rosszindulatú felelőtlenség vagy egy ellenőrizetlen dühkitörésben elkövetett elírásnak a következménye.

Tisztelettel kérem Lazar Dulić és Martin Bačić urakat, ellenőrizzék állításukat és korrigálják azt, ha szükségesnek látják. Állítom, hogy a bizottságunk magyar, horvát és szerb tagjai munkájukat előre kidolgozott és elfogadott koncepció alapján felelőséen végezték. Toleránsan, a dialógus szellemében, minden egyes javaslatot írásos megindoklás kísért, soha nem feledve a város történelmét és nemzetisége összetételét. Ennek a jegyzőkönyvekben utánanézhetnek – áll dr. Hegedűs Kovácsevics Katalin levelében.