2024. július 19., péntek

Kapunyitás

Aleksandar Jovanović (Vajdasági Szociáldemokrata Liga), a városi képviselő-testület fiatal elnöke tegnap délben sajtótájékoztatót tartott – első ízben, amióta tisztségre lépett –, a konferencián az új városi döntéshozó szerv egy hónapos munkájáról, és a jövőre vonatkozó terveikről beszélt.

A városi képviselő-testületi többség június 16-án alakult meg javarészt azokból a politikai erőkből, amelyek 2000. és 2004. között kormányozták Újvidéket, Jovanovićot a tanácsnokok választották meg elnöknek. A tegnapi – kevésbé munkajellegű – tájékoztatón határozottan kijelentette, hogy – mint képviselő-testületi elnök – nem fog tolerálni egyetlen olyan obstrukciót sem, amely a testület munkáját hivatott akadályozni, de ez nem azt jelenti, hogy nem fogadja el az ellenzék javaslatait és kritikáit!

- Három és fél évig nem fejlődött a város, a késést mielőbb – gyorsított tempóval – be kell hoznunk, pótolnunk kell azt, amiről lemaradtunk! Négy évvel ezelőtt Belgrád után a másodikak voltunk a fejlődés tekintetében, ahhoz, hogy újból erre a helyre kerüljünk, működőképes, effektív képviselő-testületre van szükségünk – véli az elnök. A gyorsabb munkaütem, azaz a gyorsabb adatátvitel és ügyintézés érdekében tervezik az önkormányzati szervek elektronikus úton történő összekötését is.

További beszédében bejelentette, hogy megalakították a város alapszabályzatát kidolgozó tíz tagú szakbizottságot, a statútumjavaslatot legkésőbb szeptember 15-ig, de valószínűbb, hogy már augusztus derekáig elkészítik. Beszélt arról is, hogy az előző évi városi költségvetés végzárszámadásának felülvizsgálásával – nyilvános pályázat útján – a Vinčić házat bízták meg, az átvilágítás augusztus 21-ig készül el. Az előző önkormányzati vezetés költségvetéseiről Jovanović mint stagnáló, „népjóléti karakterű, és nem a fejlesztést célzó” büdzsékről beszélt, a vörös-fekete koalíció hatalmas összegeket (többet, mint az összes pénz felét) hagyott jóvá a közvállalatok folyó szubvencióira. Az új városvezetés ennek a gyakorlatnak véget vet, a támogatás megvonása viszont nem azt jelenti, hogy megdrágulnak majd a közvállalatok szolgáltatásai, hanem azt, hogy ezek kénytelenek lesznek ésszerűbben, effektívebben működni. Ennek kapcsán – újságírói kérdésre válaszolva – megemlítette azt is, hogy a városi közvállalatokban 30-50, vagy még ennél is nagyobb százalékarányban jelentkezik a káderfelesleg gondja, ezt a kérdést intézményesített módon oldják majd meg, tehát nem kell tömeges elbocsájtásoktól tartani!

Az elmúlt bő egy hónap munkájának eredményei közül a kapcsolatfelújítást említette első helyen, az eddigi önkormányzati vezetés ugyanis elhanyagolt mindenféle értekezést a nemzetközi intézményekkel. Úgy értékelte, hogy az elmúlt hónap elég volt arra, hogy „ismét megnyissák Újvidék kapuit országunk és a világ együttműködni óhajtó szervezetei, intézményei előtt”. - Felújítjuk a kapcsolatokat azokkal a testvérvárosokkal is, amelyekkel 2004. előtt virágzott az együttműködés, és amelyekkel az elmúlt négy évben elődeink befagyasztottak mindennemű kontaktus – mondta Jovanović, majd hozzátette, hogy Újvidék új testvérvárosokat is keres, mindenekelőtt Franciaországban, itt ugyanis még egy várossal sem írtunk alá testvérvárosi szerződést. Az erre vonatkozó visszajelzések igen pozitívak.

Bejelentette azt is, hogy a jövőben a városi képviselő-testület munkája nem lesz titkos, a polgárok betekintést nyerhetnek majd aktivitásaikba, hasonló sajtótájékoztatókat rendszeresen, valószínűleg havonta tart majd. Újságírói kérdésre elmondta, hogy fizetése 109 ezer dinár, és beszámolt arról is, hogy formális-jogi nehézségekbe ütközik annak a városi rendeletnek a realizálása, amelynek értelmében egyik közvállalat igazgatójának sem lehet nagyobb a havi bére, mint a polgármester fizetése. Mostanáig a legtöbb közvállalati igazgató több pénzt kapott, mint a város első embere.