Az újvidéki HINS vegyi művek privatizációjáról, illetve eladásáról szóló szerződést a Magánosítási Ügynökség 2006. márciusában bontatta fel, ugyanis az új tulajdonosok nem tartották magukat a szerződésben foglaltakhoz.
A gyár munkásai és Nada Vidović, az újvidéki energiaügyi és petrokémiai szakszervezet vezetője tegnap annak kapcsán tartottak szakszervezeti sajtótájékoztatót, hogy a bíróság „nem talált bűncselekményre utaló elemeket” az új tulajdonosok viselkedésében, akik – a szakszervezet szerint – tavaly „fegyveres támadást” hajtottak végre a gyár ellen, akaratuk ellenére fogva tartották két dolgozóját, és törvényellenesen megkíséreltek elvinni több gyárgépet, másfél millió euró értékben. A két tulajdonos őrzővédő szolgálatok felfegyverzett embereivel vonult be a gyárba, de hamarosan megérkezett a rendőrség is, akik igazoltatták a gyárudvar területén jogtalanul tartózkodó személyeket, a gépeket visszapakoltatták helyükre, az egész incidensről a helyi tévéállomások felvételeket is készítettek. A szakszervezet az eset miatt bűnvádi feljelentést tett a két tulajdonos ellen, a bíróság, azaz az ügyészség azonban nemrégiben úgy ítélte meg, hogy nincsenek meg a feltételek a bűnvádi eljárás megindítására. A dolgozókat ugyanakkor felelősségre vonják, közrendháborítás (az új tulaj verőlegényeinek elhárítása közben arra kényszerültek, hogy felgyújtsák a gyár területén lévő szemeteskukákat) miatt eljárások folynak ellenük csupán azért, mert jogosan védték azt, ami az övéké. Mindezek miatt tegnap tiltakozó hangú közleménnyel fordultak a nyilvánossághoz, és bejelentették, hogy nem hisznek többé az állam intézményeiben!
A szakszervezet illetékesei elmondták azt is, hogy elkészítették az üzem átszervezésére vonatkozó tervet, amely lehetővé teszi a gyár további működését, szerintük a kilátásba helyezett pénzügyi csőd senkinek sem – kivéve a bankmaffiát – nem hozna semmi jót. Bírósági szakértőkkel bebizonyíttatták, hogy a gyár többet ér, mint amekkorák a követelések, most a Kereskedelmi Bíróság döntését várják arra vonatkozólag, hogy elfogadja-e az átszervezésre (amely lehetővé tenné a most esély nélkül munkára váró munkanélküliek újbóli elhelyezését) vonatkozó javaslatukat, vagy pénzügyi csődöt hirdet.
A dolgozók küldöttségét fogadta az új városi kormány gazdasági titkára, ő további megbeszéléseket ígért, de – minden jel szerint felső parancsra – ígéretének még nem tett eleget. Nada Vidović bejelentette, hogy továbbra is küzdeni fognak a dolgozók érdekeiért – Nem ellenezzük a gyár komplettben történő eladását, de csak akkor, ha reális árat, azaz 7 millió eurót kapunk érte. Ebből a pénzből kifizethetnék a dolgozókat – véli a szakszervezeti vezető.