A városi költségvetés átértékelése után az újvidéki Városi Vízművek az idén a vízlelőhelyek, azaz a Strand közelében lévő kutak felújításába ruházza majd be a legnagyobb pénzösszegeket, ezt Branko Bjelajac igazgató jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján.
Az értekezletet az után a munkajellegű körséta után szervezték meg, amelyet Gordana Pušić kommunális ügyekkel megbízott városi tanácsnok és Vitomir Vučković polgármestersegéd személyében az önkormányzat képviselői tettek a közvállalatban. A vendégek megtekintették a vízgyár szivattyúit és egyéb üzemeit. A látogatás részét képezte annak a vizitsorozatnak, amelyet Pušić asszony tett, és tesz majd a városvezetés, valamint a közvállalatok közti jó kapcsolatok helyreállításának érdekében.
Bjelajac (Vajdasági Szociáldemokrata Liga) igazgató bejelentette azt is, hogy – a kutak javításán kívül – nagy figyelmet, azaz pénzt fordítanak majd a rossz vízórák kicserélésére is, a város területén mintegy 20 ezer ilyen berendezés nem működik. Augusztus elsejétől kezdve szerelőmunkásaik havonta 1000 vízórát cserélnek majd ki, ilyen tempóval két éven belül nem lesz hibás vízfogyasztásmérő berendezés a rendszerben. Beszélt arról is, hogy a Városi Vízműveknek hatalmas kinnlevőségei vannak, a cégek, vállalatok és a polgárok összesen 460 millió dinárral tartoznak nekik. A közvállalat ezért megkezdte a legnagyobb összegekkel tartozó fogyasztók lekapcsolását a rendszerről, az igazgató szerint ennek a módszernek köszönhetően az év végéig sikerül legalább 200 millió adósságot behajtaniuk. Az idén – tehát – úgy ahogy lábra állnak, és jövőre már a fejlesztési, bővítési projektumokra fektethetik majd a hangsúlyt. Megemlítette azt is, hogy az utóbbi időben meglehetősen sok új vízvezeték épült városszerte, ellenben a régi csövek karbantartására nem sok figyelmet fordítottak. A városi csőrendszer 80 százalékának „lejárt a szavatossági ideje”, néhol 40 évnél is régebbiek a vízvezetékek.
Gordana Pušić bejelentette, hogy a jövőben havi rendszerességgel látogat majd el a közvállalatokba, és ellenőrzi azok munkáját. Újságírói kérdésre válaszolva megígérte, hogy nem fogja megengedni, hogy az újvidéki közvállalatok egymás között pereskedjenek (a vízműveknek például több másik közvállalat nem fizeti rendszeresen a vízszámlákat), tartozásaikat, követeléseiket megbeszélés útján rendezik majd. Konkrétan: a Városi Vízművek adósság miatt egyik városi közvállalatnak sem fogja elzárni a vízcsapját, de minderről pontosabban majd a szeptemberben elkészülő külső átvilágítás után beszélhet, amely azt hivatott megállapítani, hogy a költségvetésen belül hogyan használták fel a pénzeket, ki kinek mennyivel tartozik stb.
A vízdrágítással kapcsolatban a közvállalat pénzügyi szektorának vezetője annyit mondott, hogy az ivóvíz ára 2005 júliusától nem változott, noha a kormányrendelkezésekkel összhangban tavalyelőtt 9,3, tavaly pedig 7,5 százalékkal drágíthattak volna. A polgármester által augusztus elsejétől jóváhagyott 6 százalékos, akár jelképesnek is nevezhető drágítás – pénzügyi tekintetben – nem hozhatja be a lemaradást.