A múlt hét végén Gordana Pušić, a városi önkormányzat kommunális kérdésekkel megbízott tagja munkajellegű látogatást tett a városi Távfűtő Művekben, ahol most a fűtési idény előtti nagyjavítási munkálatok folynak. Janko Čobrda igazgató és a vendég sajtótájékoztatón számoltak be a Toplanában uralkodó helyzetről.
A közvállalat nehéz anyagi helyzete miatt az igazgató (Szerb Megújhodási Mozgalom) kilátásba helyzete a fűtés drágítását, de mint mondta, a távfűtés ára még így is messze a piacgazdaságilag indokolt ár alatt maradna. Emlékeztetett arra, hogy a földgáz – amely az újvidéki lakások fűtéséhez használt energiahordozók legnagyobb részét képezi – az idén 20,5 százalékkal drágult, a Toplana azonban nem változtatott a távfűtés árán. Felmérése szerint a fűtés ára most 35-40 százalékkal alacsonyabb annál az árnál, amely a kifizetődővé tenné a Távfűtő Művek gazdálkodását, ezért most nagy hiányaik vannak. Ha a fűtést nem drágítják, és a gázár is marad a mostani szinten, az év végéig 350-400 millió dinár veszteséget halmozhatnak fel. Tavaly valamivel jobb volt a helyzet, mert a városi önkormányzattól egyszeri szubvenciót kapott a közvállalat, ezért az évet pozitív mérleggel zárhatták.
Az újságíróknak beszámolt arról is, hogy funkcióba lépésekor hatalmas adósságok fogadták, a Toplanának mintegy fél milliárd dinár tartozása volt, amely miatt a közvállalat minden hónapban – csupán kamatok címén – 5,5 millió dinárt fizetett az ügyviteli bankoknak. Júniustól mostanáig 200 millió dinár adósságot sikerült törleszteniük (most csak 3 millió havi kamattal terhelik őket), és úgy tervezik, hogy októberig az összes adósságukat törlesztik. Ez azért fontos, mert ha megkezdődik a fűtési idény, a Távfűtő Művek havi gázszámlája elérheti a 400-500 millió dinárt is. Elmagyarázta, hogy a közvállalat korábbi vezetősége – indokolatlanul – hatalmas tartalékokat halmozott fel (a jövő évi nagyjavításhoz szükséges felszerelés is megvan), a tartozás nagy része éppen ennek a következménye. Az alkatrész és reprodukciós anyagbeszerző cégek gyakran sok millió dináros előlegeket kaptak, az árut ugyanakkor nem szállították le, ezért Čobrda igazgató vállalatának belső átszervezését és ügyvitelének ésszerűsítését is kilátásba helyezte. A jövőben az általános álláspontjuk az lesz, hogy „csak akkor fizetünk, ha megkapjuk az árut”.
A Toplanában jelenleg 297-en vannak munkaviszonyban, leginkább középfokú végzettségű munkásokról van szó. A korábbi vezetés mandátumának ideje alatt 48 személyt állítottak munkába, a Távfűtő Műveknek most gépész és villamosmérnökökre lenne szüksége.
A tájékoztatón Gordana Pušić megismételte a városi önkormányzat azon álláspontját, hogy a közvállalatoknak saját maguknak kell „megkeresniük kenyerüket”, és hogy a város csupán a nagyobb közműhálózat-fejlesztési projektumokban nyújthat támogatást. A város mindaddig nem ellenzi azt, hogy a közvállalatok új dolgozókat állítanak munkaviszonyba, ameddig ezek béreire nem kérnek több pénzt a városi kasszából. Ha ki tudnak jönni költségvetéseikből anélkül, hogy drágítsák szolgáltatásaikat, a város nem avatkozik bele, hogy hány dolgozójuk van. Szerinte a közvállalatok legfeljebb bevételük egytizedét fordíthatják a bérek kifizetésére.