2024. július 19., péntek

Tojás csak hűtőszekrényből!

Gordana Pušić, a városi önkormányzat kommunális ügyekkel foglalkozó tanácsának vezetője tegnap az újvidéki piacok működtetésével és karbantartásával megbízott Tržnica közvállalatba is ellátogatott, a Dušan Bajić igazgatóval folytatott megbeszélés után sajtótájékoztatót tartottak, majd körsétát tettek a Temerini és a Futaki úti piacon.

A Futaki úti piac Lexanból készült tetejére sátorlapokat, vásznakat, pokrócokat borítanak az árusok, így védekeznek a forróság ellen (Fotó: Dávid Csilla)

A tájékoztatón a közvállalat igazgatója (Vajdasági Szociáldemokrata Liga) elmondta, hogy a fent említett két piacon befejeződtek a beruházások, a munkálatok minőségével nincs gond, ellenben a Temerini úti piacot rekonstruáló péterváradi vállalat nem tartja tiszteletben a határidőt, ezért büntetésekre számíthatnak. Ez azt jelenti, hogy a 15 és fél millió dinár értékű beruházás legalább tíz százaléka – a büntetés megfizettetéséből – visszakerül a közvállalathoz, azaz ennyivel lesz olcsóbb a felújítás. Az igazgató szerint nem korrekt hozzáállás a dolgokhoz az, hogy egy építkezési cég azt ígéri, hogy jóval rövidebb idő alatt elvégzi a feladatot, mint a többi jelentkező, így megnyeri a versenypályázatot, aztán meg munkásai többszörösen hosszabb ideig dolgoznak. A Futaki úti piacon befejeződtek a munkálatok, csupán apróbb simítások maradtak még.

Beszámolt arról is, hogy a közvállalat – a legtöbb újvidéki közvállalattal ellentétben – kielégítő anyagi helyzetben van, nincs egy dinár vagy euró adósságuk sem. A beszerzőknek tartoznak még ötmillióval, de ez a pénz megvan a számlájukon, hiszen kétmillió kinnlevőségük is van. Az év első hat hónapjában 8,5 millió dinár hasznot teremtettek, ennek jókora része a piaci pultok elárverezéséből ered. Sajnálkozva mesélte, hogy a nyereségük 68 százalékát a dolgozók béreire költik, ez hatalmas összeg, arra fognak törekedni, hogy az év végéig 60, jövőre pedig 50 százalékra csökkentsék ezt az arányt. – A Tržnicában a bérek nagyobbak ugyan a városi vagy a köztársasági átlagbéreknél, de ez még mindig nem sok ahhoz képest, hogy mennyit dolgozunk – véli az igazgató.

A tervezett beruházások közül Bajić a városi piacterek takarításának gépesítését említette, arra fognak törekedni, hogy minél több piacon gépek tisztítsák le a rothadó zöldség- és gyümölcsmaradékot. Bejelentette, hogy az árukínálat feltételein is javítani fognak, a nyári hónapokban ugyanis Újvidéken délelőtt 10, Belgrádban pedig 9 óra után már nem szabad lehűtetlen tojást és hasonló, könnyen romlandó árut kínálni a piacokon, ezért mindenképp több hűtőszekrényt kell beszerezniük. A Heréskert városrész az elmúlt hat-hét évben többszörösére növekedett, ezért a heréskerti piac látogatottsága most tízszer nagyobb, mint a 90-es években. A rekonstrukciós munkálatokkal legközelebb ezt a piacot célozzák meg, és a Halpiac is hamarosan számíthat egy „átfogó mosdatásra”, ha nem újjáépítésre. Ha majd megkezdődik az új nagybani piac építése, a Tržnica 80 millió dinár állami támogatásra is számíthat.

A közvállalat szolgáltatásainak árjegyzéke három éve nem változott, az idén nyomást gyakorolnak az önkormányzatra, hogy – akárcsak más közvállalatok esetében – nekik is hagyják jóvá a kért 6 százalékos drágítást. Ezt az áremelést elviselnék az árusok.

Újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy a Futaki úti piacon a kofák sátorlapokat, kartonlemezeket stb., raknak az átlátszó műanyagból készült tetőszerkezetre, így próbálják csökkenteni a hőséget, pedig ezzel pont az ellenkezőjét teszik: a befedés megakadályozza a levegő cirkulálását, és a piactér még jobban felforrósodik.