2024. november 26., kedd

Elfogadták a város alapszabályát

Enyhe, de szokatlan megoszlás a hatalmi koalícióban az újvidéki képviselő-testület ülésén

A hosszúra nyúlt vitákkal és többórás megszakításokkal tarkított ülésén pénteken délután az újvidéki városi képviselő-testület képviselői – az önkormányzatok működését szabályozó törvénnyel összhangban – megszavazták a város új alapszabályát.

A testületben 78 tanácsnok dönt a város sorsáról, a pénteki ülésen közülük 41-en szavaztak a statútum elfogadására, az ellenzéki Szerb Radikális Párt és a hatalmi koalíció részeként működő Vajdasági Szociáldemokrata Liga képviselői nem vettek részt a titkos voksolásban. A liga és a Szerb Megújhodási Mozgalom tanácsnokai azért ellenezték az új alapszabályt, mert, szerintük, a polgármesternek a törvény által előírt hatáskörnél nagyobb hatalmat biztosít. Aleksandar Jovanović (VSZL), a testület elnöke elmondta, hogy nem szavaztak a statútumjavaslat ellen, mert a ligások sohasem obstruálták a város működését, és a VSZL-SZMM koalíciónak sem az a célja, hogy ellehetetlenítse a képviselő-testület munkáját. Igor Pavličić (DP) polgármester szerint a statútum elfogadása előrehaladást jelent a város életében, és – akárcsak a testület elnöke –, ő is cáfolta azokat a találgatásokat, hogy a statútum körüli nézeteltérés a városban uralkodó hatalmi koalíción belül jelentkező válságállapotra utal. Úgy ítélte meg, hogy az új statútum nem a polgármester hatáskörének törvényellenes növelését próbálja biztosítani, hanem a hatalomellenőrző mechanizmusok megteremtése, és a felelősség megosztása a célja. Pavličić azt nyilatkozta, hogy a polgármester felelőssége hatalmas, ezért szüksége van különböző ellenőrző mechanizmusokra, amelyeken keresztül reagálhat, ha észreveszi, hogy a költségvetéssel vagy bármi mással kapcsolatban törvényellenességek történnek.

Az új alapszabály értelmében Pétervárad továbbra is külön városi község marad, ezt a státusát nem szüntetik be, noha ennek lehetőségéről korábban szó esett. Újvidék – tehát – továbbra is két városi községből áll. Az ülésen elfogadták a 2007-es költségvetés zárszámadását is, amelyet egy kívülálló revíziós ház jelentésével együtt tűztek napirendre, továbbá elfogadták két városi titkár lemondását, helyükre újakat neveztek ki.

A vonatkozó törvény értelmében a statútumot szeptember 15-ig kellett meghozni, a statútumjavaslat pénteki elfogadásával a városi önkormányzat elhárította a kényszerigazgatás, azaz az új választások kiírásának veszélyét.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás