2024. július 18., csütörtök

Enyhén büntetik a rablókat

A legtöbb bűncselekmény a városközpontban és a Felszabadulás sugárút mentén történik

Az újvidéki Újságíró Kutatóközpont a tavalyi év folyamán – a rendőrséggel együttműködve – napi rendszerességgel követte a város területén elkövetett bűncselekménnyel kapcsolatos dolgokat, az adatokat táblázatba foglalták, és elkészítették a város bűnügyi térképét.

A prevenciós célból elkészített felmérésből kiderül, hogy Újvidéken a rablás, illetve a rablótámadás a „legnépszerűbb” bűncselekmény, a március 28-a és december 22-e között összegzett, több száz bűncselekményre vonatkozó adatokból is erre következtethetünk.

A tavalyi év 11 hónapjában összesen 370 rablást, illetve rablásos lopást jegyzett fel a rendőrség Újvidéken, 2007-ben 286 ilyen történt. Az év folyamán 183 bűncselekményre fényt derítettek. Gyakoriak az utcai támadások, amelyek során mobiltelefonokat, ékszereket, pénztárcákat vesznek el, a kis magánüzletek is veszélyeztetettek.

Tavaly pénzváltóirodákat is kiraboltak a központban, a Heréskertben és a Limanon, novemberben egy bankrablás is történt. A rendőrségi adatok szerint a bűncselekmények 60 százalékára még az elkövetés évében fényt derítenek, ez talán a legjobb számarány a szerbiai rendőrségek mezőnyében. Aggasztó viszont, hogy a rablásokat nem ugyanazok követik el, tehát nem hosszú sorozatokban történnek, hanem a bűnözők – akik leggyakrabban drogélvezők – egyszer, legfeljebb kétszer rabolnak, utána lebuknak, és mások veszik át helyüket.

A legtöbb rablás a városközpontban és a Felszabadulás sugárút mentén történik, a hét napját tekintve szinte minden nap egyforma számban. A napszakok tekintetében a este 9 és 10 óra között legnagyobb a valószínűsége annak, hogy kirabolnak bennünket, legkevesebb rablás reggel 6 és 7 óra között történik. Ezek az adatok megtalálhatók a www.nskriminal.net internetes címen is.

Az adatok ismertetése céljából megtartott értekezleten jelen volt Miladin Kostrešević, az újvidéki rendőrség főnöke, és több más rendőrségi tisztségviselő is. Miroslav Alimpić, az újvidéki Kerületi Bíróság vizsgálóbírója közölte, hogy a 2007-es év folyamán mintegy 80 rabló ellen folytattak büntetőeljárást (a 10 ezer dinárnál kevesebbet zsákmányoló rablók ügyei a községi bíróság hatáskörébe tartoznak), ezek azok a lopások és rablások, amelyekben az erőszakos viselkedés is jelen volt.

Az ilyen bűncselekmények elkövetőit 2 és 10 év közötti börtönbüntetésre ítélhetik, azok, akik az erőszakos rablás során másfél millió dinárnál nagyobb anyagi haszonra tesznek szert, esetleg súlyos testi sérüléseket okoznak valakinek a bűncselekmény elkövetése közben, legkevesebb 3, de akár 15 évig is raboskodhatnak.

A rablógyilkosok 10-től 30, illetve 40 évig terjedő börtönbüntetésre számíthatnak. Szerbiában és Újvidéken viszont az a helyzet, hogy az elkövetőket – kiváltképp akkor, ha először rabolnak – kimondottan enyhén büntetik, a világban más a helyzet. A vizsgálóbírónak amerikai tartózkodása idején bemutattak egy utcai kamera által készített felvételt, amelyen világosan látszik, amint egy fiatalembert ketten megtámadnak, felpofozzák, és elveszik tőle pénztárcáját.

A felvétel (a mi bíróságaink is elfogadják a videofelvételt bizonyítékként) láttán a szerbiai vendégbírók – a szemináriumon voltak vagy tízen különböző szerbiai városokból – találgatni próbáltak, hogy mekkora büntetést kaphattak a fegyver nélkül végrehajtott, testi sérüléssel nem járó támadás elkövetői: találgatásaik 1-2 év körül börtönt emlegettek. Bíráink döbbenten vették tudomásul, hogy az amerikai jogrendszer 17, illetve 20 év börtönbüntetéssel szankcionálta a két, korábban csak kisebb szabálysértéseket elkövető rablót! Alimpić szerint az amerikai rendszer valószínűleg túl szigorú, nálunk viszont túl enyhe annak ellenére, hogy a törvényes büntetéskeret megfelelő.

Mindenképp szigorítani kellene büntetőpolitikánkon, hiszen az utóbbi években Újvidéken egyre több a fiatalkorú rabló, akik rablás közben egyre nagyobb fokú erőszakot alkalmaznak.

Az Újvidéken elkövetett tavalyi rablások közül az újtelepi Tup-tup magánkereskedésben történt bűncselekmény volt az egyik legsúlyosabb. December 14-én két fiatal rontott be az üzletbe, amikor a tulajdonosnő előlépett a raktárból, és sikoltozni kezdett, az egyik rabló rálőtt. A 16 éves fiúkat néhány nappal később letartóztatták, a rabláskor apjuk törvényesen tartott pisztolyát használták. Az 59 éves asszony – aki korábban is találkozott már rablókkal – súlyos tüdősebesülést szenvedett, de túlélte a támadást, a nőt a rendőrfőnök is meglátogatta kórházi ágyánál, és megdicsérte bátorságáért.