Amennyiben az elkövetkező hét napban a hőmérséklet –10 fokig süllyedne, a Duna befagyna Újvidéknél, ami nem csak a hidak pilléreinek épségét veszélyeztetné, hanem a város fűtését is ellehetetlenítené.
Tegnap délelőtt Aleksandar Jovanović, a városi képviselő-testület elnöke ellátogatott a Heroj Pinki vállalatba, ez a cég működteti azt a három jégtörő hajót, amelyek a Duna és a Tisza szerbiai szakaszán teljesítenek szolgálatot. A jégtörők legénysége minden télen készenlétben áll, de az idén egyelőre nem került sor bevetésre annak ellenére, hogy a Tisza és a DTD-csatorna már befagyott. Az elnök megtekintette a hajókat, majd a folyó partján nyilatkozott az újságíróknak.
– Az idősebb újvidékiek még emlékeznek arra, amikor a Duna teljesen befagyott, és gyalogszerrel lehetett átkelni a túlsó oldalra. A jég károsítja a hídlábakat, mindannyian emlékszünk arra, hogy mennyire hiányoztak a hidak 1999-ben, amikor lebombázták őket. A folyó jégtakarója árvízveszélyt is jelent, ugyanis a sok jég a Duna-kanyarban összetorlódhat, és jéggátként elzárhatja a folyást. Az árvízveszély mindenekelőtt az Újvidék feletti településekre vonatkozik – mondta Jovanović.
Az áramellátás és fűtés tekintetében azért fontos, hogy hajózható maradjon a Duna, mert a központi hőerőműben, a TE-TO Novi Sadban fűtőolajjal tüzelnek, ezt az energiahordozót viszont nem az újvidéki, hanem a pancsovai kőolaj-finomítóban állítják elő, és tartályhajókkal szállítják a székvárosba. Amennyiben a Duna hajózhatatlanná válna, a mazuttal történő ellátás megnehezedne, de akár kivitelezhetetlenné is válhatna.
A Heroj Pinki vállalat közlekedési igazgatója is megerősítette, hogy a Tiszán teljesen leállt a hajózás, míg az újvidéki hőerőmű három kikötője közül – amelyeknél a fűtőolajat szállító hajók kötnek ki – kettőt teljesen körbevett a jég. Tegnap a Duna felületét Újvidéknél 30-40 százalékban fedte jég.