2024. július 18., csütörtök

Új híd épül

A meglévő pillérekre kell épülnie, vizuálisan különböznie kell a többi újvidéki hídtól

A világháború idején felrobbantott Ferenc József híd pilléreire hamarosan új hidat építenek, a tervrajzot pénteken választották ki az közül a hat ötletrajz közül, amelyek a pályázatra beérkeztek.

Végre (ismét) híd épül a több mint hat évtizede kopaszon meredező pillérekre (Fotó: Dávid Csilla)

A nemzetközi zsűri a maribori Ponting, az újvidéki Centar za puteve Vojvodine és a ljubljanai DDC vállalatok közös projektuma mellett döntött, ezt Igor Pavličić polgármester jelentett be. A város a pályázat győzteseivel 143 millió dinár értékű szerződést köt, a mérnököknek 200 nap áll majd rendelkezésükre ahhoz, hogy véglegesítsék a tervrajzot. A pályázati feltételek között az szerepelt, hogy a hídnak a meglévő pillérekre kell épülnie, vizuálisan különböznie kell a többi újvidéki hídtól, de kinézetével nem nyomhatja el a péterváradi vár pompáját. Az új híd 23 méter széles lesz, a szerémségi oldalon a vár alatt két alagútban közlekednek majd a gépjárművek. A polgármester elmondta azt is, hogy az építés költségeit a városi költségvetésből fedezik, ezt elbírja a büdzsé, ugyanis az összeget 4 év alatt teremtik elő keresztül. A pénzelésben részt vesz a tartomány, azaz a Tartományi Nagyberuházási Alap is, ezzel a híddal egy időben egy másik híd is épül majd a székvárosban.

Borislav Novaković, a Városépítési Intézet első embere bejelentette, hogy a híd építésére kiírandó versenypályázatot szeptemberben nyitják meg, és az év végéig már tudni fogjuk, hogy ki, azaz melyik vállalat építi majd az új hidat. Az igazgató szerint az újvidékiek 2012-ig megkapják új hídjukat.

A Ferenc József híd 1883-ban épült Karl Baumann építészmérnök tervei alapján, ezen haladt keresztül a Budapest–Zimony vasútvonal. Az osztrák–magyar császárról elnevezett híd 432 méter hosszú volt, a vár alatt húzódó, 341 méter hosszú alagútba torkollott, ennek az alagútnak a legnagyobb része mára beomlott. A híd 1929-től Aleksandar Karađorđević herceg nevét viselte, a Jugoszláv Királyság katonái robbantották fel 1941. április 11-én, így próbálták késleltetni a megszállók előrehaladását. A németek 1942-ben újra felépítették, 1944. október 20-án azonban, kivonulásuk alkalmával fölrobbantották! Az összes híd közül ezen a vasúti hídon bonyolítottak le forgalmat leghosszabb ideig, összesen 58 évig. Újból nem építették föl, a betonpillérek megmaradtak.