2024. november 25., hétfő

Saját apánk vagyunk

A Nyitott Egyetem kálváriája -- Mirko Karakaš igazgató nyilatkozott lapunknak

Az újvidéki Munkásegyetem épülete 2000. április 6-án leégett, az intézményben ezután kezdődtek a gondok. Az azóta Nyitott Egyetem névre keresztelt intézmény pénzelését nem iktatták be a város idei költségvetésbe, ezért a vezetőség nyílt levéllel fordult a polgármesterhez. Mirko Karakaš, az egyetem igazgatója lapunknak elmondta, hogy mivel a polgármester és a város segítségére – minden jel szerint – nem számíthatnak annak ellenére sem, hogy Igor Pavličić választási ígéretei között szerepelt a NYE gondjának orvoslása, alternatív módon keresik majd a megoldást problémájukra.

A leégett épület felújítási munkálatainak befejezéséhez mintegy 3,5 millió euró hiányzik (Fotó: Ótos András)

A tűzeset után az akkori demokrata városvezetés javaslatára, a biztosítótól kapott pénzből felújították az épület belsejének egy részét, külső tűzlépcsőt építettek stb., pedig az egyetem ebből a pénzből komótosan vehetett volna magának egy másik épületet, amely saját tulajdonát képezte volna. Később a radikálisok kerültek hatalomra, akik mandátumuk alatt végzetes tevékenységet folytattak, és visszaszolgáltatták az alapítói jogokat (megszüntették a pénzelését) a Nyitott Egyetemnek, ez a döntés ugyanakkor alkotmány- és törvényellenes. Karakaš szerint Pavličić polgármesternek – mint jogásznak – tudnia kellene azt, hogy az alapító jogokat nem lehet átruházni az alapított közintézményre. – Ez a törvénytelen döntés a gyakorlatban azt jelenti, hogy saját magunk alapítói, azaz saját apánk vagyunk, jogi státusunk meglehetősen zűrös és vitatható – magyarázta az igazgató.

Amint az új városvezetőség hatalomra lépett tavaly nyáron, az egyetem illetékesei megkezdték velük a tárgyalásokat, ezek mostanáig nem hoztak túl sok eredményt. A leégett épület felújítási munkálatainak befejezéséhez még nagyjából 3,5 millió euró hiányzik, de ha a rekonstrukció megtörténne, több városi közszolgálat – többek között a Vajdasági Rádió és Televízió – „lakásproblémája” is megoldódna. – Az önkormányzat nem foglalkozik a problémával, nem igyekeznek felújítani az épületet, mert – mint ahogy azt a polgármester kijelentette – elsőbbséget élvező gondokat kell megoldaniuk. Ilyen például a gázgond, amelynek „orvoslására” a polgármester 2,5 millió értékben olajradiátorokat vásárolt, ez enyhén szólva őrültség. A várost vezető egyénnek nem lenne szabad ilyen meggondolatlan lépéseket tennie – véli Karakaš igazgató. – Évekig viaskodtunk a radikálisokkal, aztán amikor végre sikerült elzavarnunk őket, megjelent egy sokat ígérő opció, egy olyan városvezetés, amelyben hittünk, és amelyben – sajnos – csalódnom kellett – panaszolja.

Az egyetem egyébként pereskedik a várossal, 40 millió dinárt akarnak behajtani, a bírósági döntés részben már megszületett, ez szerint mintegy 35 millió dinárt kapnak majd, amely a túléléshez talán elegendő lesz.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás