Fotóriportereink felvételeit itt tekinthetik meg.
Ma gyásznap van egész Szerbiában az újvidéki tragédia miatt, amelyben 14 ember vesztette életét, amikor összeomlott a vasútállomás bejárata feletti tetőszerkezet. Hárman súlyosan megsérültek a tegnap dél körül történt szerencsétlenségben. A legfiatalabb halálos áldozat mindössze hat éves. Újvidéken és a tartományban háromnapos gyászt hirdettek. A véradási akciók folytatódnak a Vajdasági Vérátömlesztő Intézetben, valamint több helyszínen Belgrádban is.
AZ ÁLDOZATOK
Az ügyészség közölte, hogy az összes halálos áldozatot azonosították.
Az elhunyt nők életkorai a következők: 56, 58, 20, 35, 16, 10 és 6 év.
Az elhunyt férfiak életkorai: 77, 69, 53, 45, 27, 20 és 17 év.
Loading Instagram...
SÉRÜLTEK
Továbbra is életveszélyes állapotban van az a három személy, akiket tegnap súlyos sérülésekkel szállítottak be a Vajdasági Egyetemi Klinikai Központba, miután kiemelték őket a vasútállomás összeomlott tetőszerkezetének romjai alól – válaszolta a Magyar Szó kérdésére Siniša Knežević, a klinikai központ sajtófelelőse. Lapunknak elmondta, hogy egy 18 éves férfit és két fiatal nőt igyekeznek életben tartani az orvosok az intenzív osztályon. Mindhárman súlyos sérüléseket szenvedtek – erősítette meg a sajtófelelős.
A Vajdasági Vérátömlesztő Intézet felhívására eddig 670 ember jelentkezett, hogy vért adjon az újvidéki tragédia sérültjeinek megsegítésére – közölte Zorica Bjelić, az intézet szóvivője.
ÜGYÉSZSÉG: KIHALLGATJÁK A MINISZTERT IS
Az újvidéki ügyészség közleménye szerint a lehető legrövidebb időn belül sor kerül az összes szükséges szakértői vizsgálatra, miközben teljes kapacitással dolgoznak az összes információ összegyűjtésén. Ennek érdekében elrendelték, hogy a mai nap folyamán legalább húsz személyt hallgassanak ki, köztük az Építésügyi, Közlekedési és Infrastruktúraügyi Minisztérium képviselőit, köztük az illetékes minisztert, a vasúttársaság és az újvidéki Műemlékvédelmi Intézet képviselőit, valamint más személyeket is.
A cél, hogy feltárjanak minden lényeges körülményt a büntetőjogi felelősség megállapításához, amiről a közvéleményt időben tájékoztatni fogják – áll az ügyészség közleményében, amelyet a Blic közölt.
A SZERENCSÉTLENSÉG LEHETSÉGES OKA
Ivica Dačić belügyminiszter a Pink TV műsorában beszélt az újvidéki tragédiáról. A miniszter szerint a tragédia lehetséges oka a tető tartóelemeinek korróziója lehetett.
„A feltételezések szerint a tragédia oka talán az lehet, hogy a tetőt tartó elemek korrodálódtak. Ezeket 1964 óta nem cserélték. A bizonyítékokat tegnap begyűjtötték, és biztonságos helyre szállították, ahol a rendőrség őrzi őket, és hamarosan szakértői vizsgálatnak vetik alá, hogy világosabb képet kapjunk arról, mi történt” – mondta Dačić.
FELÚJÍTOTTAK VAGY NEM?
Az illetékesek arról beszéltek a tragédia után, hogy a vasútállomás bejárata feletti tetrőszerkezet nem képezte részét a nemrégiben elvégzett felújítási munkálatoknak. Eközben a közösségi oldalakon sorjáznak azok a bejegyzések, melyek szerint a szóban forgó tetőn mégis végeztek felújítási munkálatokat. Minderről bővebben itt írtunk.
A SZEMTANÚK BESZÁMOLÓI
A 021 hírportál közölt szemtanúi beszámolókat az esetről. A portál egyik olvasója részletesen leírta, milyen volt a pillanat, amikor a nehéz vasbeton tetőszerkezet hirtelen összeomlott.
– Az a vasbeton egy pillanat alatt leszakadt, egyáltalán nem volt előjele, nem repedezett fokozatosan, hogy elmenekülhessen az ember, csak egyszerűen leomlott. Az egész épület megremegett, és mindannyian bent azt hittük, hogy a kupola is ránk fog zuhanni, mert a tető kezdett kilengeni – mesélte.
– Az emberek kiabáltak, és ahogyan a másik kijáraton menekültünk, csak hallottam, ahogy a romok alatt lévők segítségért kiáltanak. Néhányan próbáltak segíteni, de a nehéz betontörmelékhez lehetetlen volt hozzáférni vagy felemelni. A legszörnyűbb az volt, amikor a segítségkiáltások elhalkultak, és síri csend lett – írta a szemtanú.
Aleksandar Vučić államfő a nyilvánossághoz intézett beszédében kérte az ügyészséget és a kormányt, hogy indítsanak eljárást, és szigorúan büntessék meg a tetőszerkezet összeomlásáért felelős személyeket.
A CRIC-CCCC kínai vállalatok konzorciuma közleményt adott ki, amelyben hangsúlyozták, hogy az összeomlott vasútállomási tető nem szerepelt a nemrégiben elvégzett rekonstrukciós munkálatok között.
Szerbia és a régió, valamint az EU és más országok tisztségviselői részvétüket fejezték ki az elhunytak családjainak.
Újvidék főterén tegnap este több százan gyűltek össze a tragédiában elhunytak és a sérültek, valamint családtagjaik tiszteletére.
FELKAVARÓ FELVÉTEL
Biztonsági kamera rögzítette a pillanatot, amikor leszakadt az újvidéki vasútállomás bejárata előtti tetőszerkezet. Figyelmeztetjük olvasóinkat, hogy az alábbi felvétel felkavaró lehet.
Loading Instagram...
KI (NEM) ÚJÍTOTTA FEL A SZERKEZETET?
A sajtó pénteken délután arról is cikkezni kezdett, hogy a nemrégiben felújított állomáson kínai cégek dolgoztak, nevezetesen a China Railway International Co. és a China Communications Construction Company. A Szerbiai Vasúti Infrastruktúra Közvállalat közzétette, hogy a bejárat feletti védőtető nem képezte azonban ennek a felújításnak a tárgyát, mint ismertették, „az állomás belső terét, a tetőt és a bejárat feletti védőtető feletti és alatti homlokzatot” újították fel. Az N1 hírportál arra hívta fel a figyelmet, hogy az állomáson, ezek alapján, szinte mindent felújítottak, kivéve a most leszakadt kinti árnyékolót. Emlékeztettek, hogy 2021 októberében láttak hozzá az újvidéki vasútállomás felújításához, majd 2022 márciusában adták át ünnepélyesen, a választási kampány hevében, ezt követően azonban ismét bezárták, és folytatták a munkálatokat. Az idén július 5-én ismét megnyitották az épületet, immár másodszor, ünnepélyes keretek között. Goran Vesić építési és infrastrukturális miniszter akkor az állomás „régi kinézet megőrzése melletti felújításáról” beszélt, mely, mint mondta, két fázisban zajlott.
Az újvidéki vasútállomás 1964-ben épült, Farkas Imre építész terve alapján.
Nyitókép: Illusztráció (Pixabay)