2024. december 26., csütörtök

Béketeremtő elképzelésekről tárlat keretében

A világ egyre csak növekvő kihívásaival, a háborús övezetek kiterjedésével Ukrajnában és Palesztinában, a béke és szabadság szavak talán még soha nem voltak annyira fontosak, mint ma. Alfred Nobel, a svéd feltaláló és a Nobel-díj megalapítójának nevéhez fűződik a világ legértékesebb díja, a Nobel-békedíj is. A díj világszerte a legnagyobb elismerésnek számít, minden évben olyan emberek és intézmények képviselői vehetik át, akik/amelyek a világbéke előmozdításán fáradoznak.

A közelmúltban megnyílt egy kiemelkedő kiállítás, amely Alfred Nobel és a Nobel-békedíj történelmét és annak társadalmi hatását kívánja bemutatni. A vándorrendezvény célja, hogy szélesebb közönség számára is ismertté tegye a Nobel-díj történetét, és bemutassa azokat a különleges egyéneket és intézményeket, akik/amelyek 1901 és 2024 között hozzájárultak a világbéke megteremtéséhez. Huszonhét plakáton, 100 x 70 cm-es formátumban, az érdeklődők megismerkedhetnek 51 országban élő és tevékenykedő 112 egyén és 27 nemzetközi intézmény Nobel-békedíjas történetével.

A tárlat különösen fontos üzenetet hordoz. Miközben a világ számos részében háború dúl, és az emberiség veszélyben van, lényeges, hogy egyes országok, köztük Szerbia is, példát mutassanak a béketeremtés terén. A rendezvény a világbékéért dolgozó emberek és intézmények tevékenységeit nemcsak megemlékezésként, hanem inspirációként is megvilágítja, üzenetet küldve a világnak: A békét nemcsak őrizni kell, aktív előremozdítása elengedhetetlen! Ebben a törekvésben a Balkán, a Duna-menti régió, Európa, Eurázsia, de a világ többi része számára is Szerbia, mint a kereszténység történetének talán legfontosabb központja, különösen pedig Vajdaság és Újvidék, mint a béketeremtő projektek központja, kulcsszereplővé válhat.

A tárlat megnyitójára holnap, november 15-én 12 órakor várják az érdeklődőket a Vajdasági Levéltár Halpiac mögötti kiállítótermében, a Žarko Vasiljević utcában. Várják mindazokat, akik szeretnék elmélyíteni ismereteiket a Nobel-díj történelméről és a béke előmozdításáért tett erőfeszítésekről.

A rendezvény egy kerekasztal-beszélgetéssel is kiegészül, résztvevői megvitathatják, hogyan lehetne a mostaniaknál hatékonyabb béketeremtő projekteket beindítani, és hogyan használhatjuk fel a béke erejét a pozitív változások elősegítésére.

Az esemény tehát nem csupán Alfred Nobel örökségét, hanem a béke, a szolidaritás és az együttműködés globális fontosságát hirdeti. Világossá teszi azt, hogy a béke és a közös erőfeszítések képesek gyógyítani és összekapcsolni a nemzeteket, megerősíthetik a globális közösségünket.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás