A Városi Közlekedési Közvállalat a múlt hónap végén arról értesítette a polgárokat, hogy a kedvezőtlen járványhelyzetre való tekintettel, valamint a megfertőződött buszsofőrök nagy száma miatt a vállalat arra kényszerült, hogy lemondjon néhány autóbuszindulást a városi vonalakon. A közvállalat illetékesei a polgárok elnézését és megértését kérik ebben a nehéz helyzetben.
A vállalat sofőrjei tiltakoznak, a 021.rs arról számolt be, hogy a cég udvarán bejelentetlenül megtartott, dolgozói gyűlésen bejelentették, hogy amennyiben nem emelik meg a béreiket, február 7-étől sztrájkba lépnek. A VKV vezetőségéből ennek a honlapnak azt nyilatkozták, hogy egyetértenek azzal, hogy a sofőrök bérei lehetnének nagyobbak is, de ez a vállalat alapítójától, azaz az önkormányzattól függ. A sofőrök szakszervezete most az önkormányzat illetékeseivel folytat tárgyalásokat a kollektív szerződés módosításáról.
A spontán módon tiltakozó dolgozók elmondták, hogy hajlandóak esetenként meghibásodó autóbuszokat vezetni, hajlandóak elfogadni a rossz munkafeltételeket, de nem hajlandóak hatvanezer dinárért dolgozni, amennyi egy sofőr átlagos, havi keresete. Nem látnak esélyt a bérnövelésre, attól tartanak, hogy a sofőrök „elvándorlása" tovább fog folytatódni.
Ivan Radojičić igazgató előtt is világos, hogy a sofőrök fizetései alacsonyak, de mégis arra kéri őket, hogy ne szüntessék be a munkát, és várják ki a folyamatban lévő tárgyalások eredményét.
– Mindent megtettünk annak érdekében, hogy megemeljük a béreket, a stimulációt 10 százalékról 20 százalékra növeltük, erre még az önkormányzat is „rádobott" hét százalékot. Szerintem a sofőrök által megszabott, öt napos határidő észszerűtlen, remélem, hogy mégis sikerül zöld ágra vergődni – nyilatkozta az igazgató az említett honlapnak.
Támogatás az autóbuszsofőröknek
A Progresszív Vajdaság Akciója elnevezésű szerveződés közleményében támogatásáról biztosította a Városi Közlekedési Közvállalat sofőrjeinek sztrájkját, valamint a béremelésre és a kollektív szerződés módosítására vonatkozó követeléseiket.
– A vállalat vezetősége annak érdekében, hogy ne kerüljön sor új munkaerő kényszerű és ideiglenes alkalmazására, és hogy a járvány miatt előállt helyzetben elkerülje az utasszállítás összeomlását, arra kényszerült, hogy csökkentse a buszindulások számát. A szervezet közleményét megfogalmazók rámutatnak arra, hogy ezáltal a VKV előidézte az autóbuszok utasterének telítettségét és a polgárokat még nagyobb fertőzésveszélynek tette ki.
Hozzátették, hogy a vállalat illetékesei figyelmen kívül hagyják a cégnél maradt sofőrök fizetésemelésének lehetőségét, miközben az önkormányzat milliókat költ jelentéktelen dolgokra, olyasmire, mint az újévi díszek beszerzése, februárban.
A közleményben a szervezet tagjai felhívják a figyelmet arra is, hogy a Városi Közlekedési Közvállalat már több mint száz éve fennáll, az egykori, nagy Jugoszlávia idejében a legműködőképesebb, legsikeresebb volt az országban, jelenleg viszont – szerintük – az összeomlás szélén áll.
– Figyelmeztetjük a nyilvánosságot, hogy a sofőrök bejelentett sztrájkja, valamint a járatok számának csökkentése valójában a vállalat csendes magánosításának az előjele, ami már hosszabb ideje az uralkodó struktúra mágnásainak célja. Meg kell óvnunk és védenünk azt a vállalatot is, akárcsak a többi, városi közjavat – áll a szervezet közleményében.