2024. november 22., péntek

Felnőttkorba lépett a Bolyai Filmműhely

A műhely évzáróján hét filmet vetítettek

Hároméves kényszerpihenő után a Zentai Alkotóházban ismét megrendezték a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium filmműhelyének évzáró filmbemutatóját, amelyen a zentai diákfilmesek hét díjnyertes alkotását tekinthette meg az igencsak szép számban megjelent közönség.

A rendezvény elején a jelenlévők egyperces néma csenddel rótták le kegyeletüket az idén elhunyt Póth Imre operatőr emléke előtt, aki több mint másfél évtizeden keresztül foglalkozott a filmműhelyben dolgozó diákfilmesekkel.

Horváth Mihály, a Bolyai Filmműhely egykori vezetője Megyeri Gáborral és Farkas Miklóssal, a jelenlegi koordinátorokkal (Fotó: Faragó Szabolcs)

Horváth Mihály, a Bolyai Filmműhely egykori vezetője Megyeri Gáborral és Farkas Miklóssal, a jelenlegi koordinátorokkal (Fotó: Faragó Szabolcs)

Ezt követően Csikós Pajor Gizella, a Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium igazgatónője, majd Horváth Mihály filmrendező, a Bolyai Filmműhely egykori mentora üdvözölte a közönséget. Horváth Mihály a beszédében kiemelte, hogy a Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban a diákokkal foglalkozva azt tapasztalta, hogy ebben az intézményben a diákok oktatása mellett a nevelésüket is nagyon nagy odafigyeléssel végzik, ami sajnos manapság már nem mindegyik pedagógiai intézményről mondható el.

– Ehhez hozzájárul az is, hogy a gimnázium vezetősége odafigyel az olyan külön képzésekre is, mint amilyen a filmesztétikai és a filmes oktatás – hangsúlyozta a filmrendező, és Balázs Béla magyar forgatókönyvírót, irodalmárt idézve megjegyezte, annak ellenére, hogy szinte mindennap megnézünk egy filmet, mégsem oktatják azok készítését.

– Márpedig az audiovizuális eszközöket már mindenki olyan áron megvásárolhatja, hogy az ezekkel való kommunikáció kisgyermekkortól kezdve működik. Ezt viszont irányítani, tanítani kellene, mert ennek óriási a hatása – hangsúlyozta a filmrendező, és rámutatott, hogy amennyiben megtekintünk egy képet, az hatással van ránk, a hangulatunkra és a gondolatvilágunkra.

Más formában ugyan, de ugyanez hangzott el Farkas Miklósnak, a Bolyai Filmműhely egyik jelenlegi vezetőjének a köszöntőbeszédében is.
– Van az a mondás, hogy jobb, ha a gyerek játszik a filmmel, mintsem a film a gyerekkel, és sajnos keserű aktualitást nyert a múlt héten az, hogy milyen hatással vannak ránk a filmek és a számítógépes játékok – jegyezte meg Farkas Miklós, majd hozzáfűzte, hogy ezért a Bolyai Filmműhelyben arra is törekednek, hogy megismerjék, melyek a filmnek azon elemei, amelyekkel hatást fejtenek ki, és arra is, hogy alkotóként a kívánt hatás elérése céljából miképpen tudnak ezekkel az elemekkel bánni.

A filmek levetítése előtt Megyeri Gábor, a filmműhely másik vezetője is köszöntötte a nagyérdeműt, és az elmúlt 18 év filmműhelyes termését summázva elmondta, hogy ez idáig nyolcvan diák vett részt a Bolyai Filmműhely munkájában, akik 109 filmet forgattak le. Összesen 137 fesztiválon 83 filmet mutattak be, amelyekkel összesen 145 díjat érdemeltek ki. Ezek között van 6 fődíj, 30 első díj, 28 műhelydíj, a többi pedig szakmai díj – összegezte Megyeri Gábor, aki a legvégén megjegyezte, hogy az elmúlt 18 év alatt a filmműhelyen belül két házasság is megköttetett a tagok között.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Horváth Mihály, a Bolyai Filmműhely egykori vezetője Megyeri Gáborral és Farkas Miklóssal, a jelenlegi koordinátorokkal (Fotó: Faragó Szabolcs)