2024. július 18., csütörtök

A tanyák is életképesek lehetnek

ÚJ MODELL KIALAKÍTÁSA

A Magyarország–Szerbia IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében a szegedi Gabonakutató Nonprofit Közhasznú Kft. és a Zentai Kertészek Egyesülete sikeresen pályázott. Az Európai Unió támogatásával létrejött projektum címe: Development of sustainable farming model for the viable country life across the borders, vagyis magyar nyelven rövidítve: Fenntartható tanyamodell kialakítása.

A projektum kutató- és bemutató munkája rámutat a tanyai gazdálkodás előnyeire, a környezetközpontú gazdálkodás lehetőségére és az egészséges környezetben, korszerű és természetbarát agrotechnikával kapott termékek minősíthetőségének és eladhatóságának a lehetőségeire.

– Mindkét országból három-három tanyát választottunk ki, és a projektum keretében már megkezdődtek a szakértői felmérések, melyek a tanyák adottságait és lehetőségeit térképezik fel turisztikai, ökológiai, növénytermesztési és állattenyésztési szempontból – mondta ismertetőjében Lengyel László projektmenedzser. – A felmérések a hatékony tanyai gazdaság kialakítása érdekében rámutatnak a szükséges átalakításokra és beruházásokra. A tél folyamán a pályázati program alapján a gazdák elvégzik a javasolt beruházásokat és átalakításokat. A jövő év elején azután a szakemberek felmérik a változtatások hatékonyságát, valamint feltérképezik a további fejlesztési lehetőségeket. A tanyákon elvégzett kutatómunka eredményeit, valamint a felvázolt lehetőségeket 2011 tavaszán, a tanyákon megrendezésre kerülő nyílt napokon mutatja be a kutatócsoport.

A kutatások és bemutatások végeztével egy tanulmánykötet készül, mely olyan gazdálkodási modelleket vázol fel a tanyai környezetre, melyet Szerbia és Magyarország illetékes hatóságainak átadva támpontként szerepeltethetnek Szerbia készülő vidékfejlesztési stratégiájában.

A projektummal kapcsolatban további információk a Kertészek Egyesületében Bunford Melittánál kaphatók a 024/812-025-ös telefonszámon.