2024. november 24., vasárnap

Távfűtés nincs, de fűtenek az iskolákban

TÖRÖKKANIZSAI GONDOK
A törökkanizsai községháza (Fotó: Gergely József)

Törökkanizsán az idei fűtési idénytől kezdve nincs városi távfűtés! A probléma gyökerei évekkel korábbra nyúlnak vissza, amikor még viszonylag konszolidált állapotok uralkodtak a Lepenka göngyöleganyag gyárban, ahonnan a városi távfűtőrendszert üzemeltették. A gyár homályos és az egykor ott dolgozók által vitatott privatizációját követően a papír és a cellulóz alapanyagú termékek előállítása egyre nehézkesebb. A hosszabb-rövidebb leállásokat követően a közelmúltban ugyan beindult az üzem egy részlege, de ahogyan az illetékesektől megtudtuk, a városi távfűtési rendszer működtetésére nincsenek meg sem a műszaki, sem az anyagi lehetőségek. A helyi önkormányzat az előállt helyzetben az oktatási intézményekben kialakult fűtési gondok megoldásához nyújtott segítséget.

A Tőke-befektetési Alap 3,3 millió dinárt biztosított a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola kazánházának a felújítására, ezzel lehetővé téve, hogy az általános iskolát a központi fűtési rendszeren keresztül összekapcsolják a Dositej Obradović Középiskolával és Gimnáziummal. A középiskolában a fűtőtestek október 15-e óta melegítenek, a rendszert ideiglenesen összekapcsolták az általános iskola már meglévő berendezéseivel, a kazánház felújítására irányuló munkálatoknak pedig a szerződés alapján október 25-ig kell befejeződniük.

Az általános iskola meglévő fűtési rendszerének energiaforrása szilárd tüzelőanyag. Katarina Nikolin, a községi tanács városfejlesztési, építésügyi és kommunális ügyekkel megbízott tagja elmondta, hogy az általános iskola a középiskolával való összekapcsolást követően is szilárd tüzelőanyagot használ, mert az áttérés egy másfajta energiaforrásra összetett és széleskörű munkálatokat igényel.

CSATORNA ÉS TISZTÍTÓ 2015 VÉGÉRE

Törökkanizsán a községi képviselő-testület október 11-én hozott határozatot a helyi járulék referendumának kiírásáról. A polgárok november 1-je és 21-e között nyilváníthatnak véleményt az újabb öt évre, a 2011–2015-ös időszakra szóló helyi hozzájárulás bevezetéséről. A referendumon a törökkanizsai helyi közösség (ide tartozik Firigyháza is) polgárai véleményezik a helyi közösség ötéves (2011–2015) középtávú fejlesztési tervét is.

Helyi járulék címén a foglalkoztatottak keresetéből 4, a nyugdíjasoktól (önkéntes alapon, aláírt nyilatkozattal) 2, az önálló tevékenységet végzők jövedeleméből pedig 4 százalékot vonnak le. A mezőgazdasági földterületekkel rendelkezők 12 százalékot fizetnek a kataszteri jövedelem után. A törökkanizsai és firigyházi polgárok mellett a referendumon részt vehetnek azok is, akiknek a lakhelye a településeken kívül található, de ingatlannal rendelkeznek Törökkanizsán. A népszavazás november 1-je és 21-e között zajlik két helyszínen: a helyi közösség épületében, a Barnko Radičević utca 19-es és a községi képviselő-testület tanácstermében (Vajdasági Bank épülete, 2. bejárat) a Mosa Pijade tér 11-es szám alatt.

Amennyiben sikeres lesz a szavazás, a helyi járulékból befolyó pénz nagy részét a tervek megvalósítására fordítják.

Amikor a Lepenkában beindul a termelés, habzó, lúgos szennyvíz ömlik a Tiszába. A környezetvédők rendre szóvá teszik a papírgyár szennyezését, de a megoldás várat magára.

A helyi járulékból várható bevétel felhasználásról Jeras Antontól, a törökkanizsai helyi közösség titkárhelyettesétől kaptunk bővebb tájékoztatót:

– A helyi járulék összegyűjtött eszközeinek 50 százalékát, tehát a tervezett bevétel felét a csatornázási munkálatok folytatásra használjuk fel. Az elmúlt ötéves időszakban megkezdődött a helyi közösségünk legnagyobb befektetése, a törökkanizsai szennyvízhálózat kiépítése. A helyi járulékból és az elérhető alapokból kapott pénznek köszönhetően befejeződött a hálózat kiépítésének első fázisa, és folynak a második fázis munkálatai, melyek az év végéig tartanak. A harmadik és a negyedik fázis, valamint a tisztító megépítéséhez újabb eszközöket kell biztosítani. Ezért a középtávú tervben a helyi járulékból befolyó összeg felét a szennyvízhálózat kiépítésére irányoztuk elő.

A szennyvízelvezető hálózat beruházója a Városépítési Igazgatóság. A közvállalattól kapott adatok szerint a csatornázás első fázisa 9,5 kilométer hosszúságban október végéig befejeződik, értéke pedig 112 millió dinár. Folyamatosan kötik be a háztartásokat, összesen 650 ház kapcsolódhat rá a rendszerre. Közben a második fázis is épül, az újabb 2,5 kilométeres vezetékrendszerre még 260 házat fognak bekötni, de az 5. és a 6. pumpaállomáson is dolgoznak. Az első fázis műszaki átvételét és a próbaüzemet november végéig meg szeretnék ejteni.

A helyi közösség részt vesz a szennyvízhálózat fő vezetékének és a tisztítónak a kiépítésében. Az ilyen beruházást nagyon komolyan kell venni,hiszen sok munkát, anyagi ráfordítást és hosszú időt igényel. Ezért javasoljuk a helyi járulék felét, mintegy 55 millió dinárt e nagy jelentőségű terv megvalósítására költeni. Amennyiben az új, öt évre szóló helyi járulékot elfogadják és megszavazzák, garantáljuk, hogy az adott időszak végéig teljesen elkészül a rendszer és a tisztítót is üzembe helyezzük. A befektetés végösszege mintegy 8 millió euró értékű lesz – indokolta meg a tervezett legnagyobb beruházást a helyi közösség helyettes titkára.

UTAK ÉS JÁRDÁK

A helyi járulék 10 százalékát (11 millió dinárt) tervezik utak és járdák javítására költeni. Mivel az utóbbi években a helyi járulék eszközeit utakra és járdákra fordították, így a helyi közösség területén gyakorlatilag befejeződött az úthálózat kiépítése, ezért az utak és járdák javítására és karbantartására kell az összeg.

A törökkanizsai polgárok – az átutazók nem különben – már nagyon várják a Tiszán átívelő híd évek óta tartó felújításának a befejezését

– Az elmúlt ötéves időszakban, köszönhetően a helyi járulékból származó eszközöknek, elkészült a teljes törökkanizsai járdahálózat és a firigyházi utcák zöme. A szennyvízhálózat kiépítése miatt az elmúlt két évben tervszerűen halasztottuk el a sérült járdák javítását és a Koča Kolarov utcában (a Jovan Popović utca jobb oldalán az Ivo Lola Ribar utcáig) található járda egy részének kiépítését. A következő középtávú időszakban a tervezett eszközöket a helyi közösség területén a polgárok számára legveszélyesebb járdaszakaszok javítására és fenntartására használjuk fel – ígérik a helyi közösségben.

PARKOSÍTÁS ÉS SPORTLÉTESÍTMÉNYEK

A polgárok pénzéből a park és zöldövezetek fenntartására, fásításra, fűnyírásra, a játszóterek karbantartására (hinták, padok cseréje stb.) a helyi hozzájárulás hét százalékát tervezik elkölteni öt év alatt, a várható kiadás 7,7 millió dinárt tesz ki. Mivel a központi park szerves egységet alkot a Tisza-parttal, a pénzből költenek a strandon található zuhanyokra, libikókákra és hintákra. A helyi közösség az önkormányzattal közösen kiveszi a részét a strand karbantartásából, beleértve a Tiszavirág pontonról való gondoskodást is.

A sportlétesítmények karbantartására és a sportklubok tevékenységére 5,5 millió dinárt (5 százalék) irányoztak elő a helyi közösségben. A pénzt az alábbi létesítmények karbantartására fordítják: az Obilić Labdarúgóklub stadionjára, a tekepályára (a Grófok AFK öltözője), a Kajak Klub épületére Törökkanizsán és egyéb sportpályákra.

A polgárok hozzájárulásából 15 százalékot (16,5 millió dinárt) terveztek felhasználni a helyi közösségnek és szerveinek a működtetésére, a felmerülő anyagi költségekre (áram, fűtés, telefon stb.) és nem utolsósorban a szakszolgálat és a két főállású alkalmazott bérére. A járulék eszközeiből a váratlan kiadásokra is terveztek 13 százalékot (14,3 millió dinárt).

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás