2024. november 24., vasárnap

Aktivisták, munkára!

Mint arról már beszámoltunk, Törökkanizsán november 1-jétől szavazhatnak a helyi közösség polgárai – beleértve Firityháza települést is – az újabb öt évre szóló helyi hozzájárulásról. Az előzetes felmérések alapján enyhén szólva is mérsékelt az érdeklődés az „önkéntes adózás” iránt. A két helyszínen még napi ötven érdeklődő sem jelenik meg. A három hét gyorsan elmúlik, november 21-éig lehet voksolni. Ha a jelenlegi ütemben halad a szavazás, nem fog összegyűlni a helyi járulék megszavazásához szükséges ötven plusz egy százalék. Pedig a tervezett bevétel (111 millió dinár) az előttünk álló öt évre szóló középtávú fejlesztési terv alapját képezi. E nélkül pedig megrekedhetnek a csatornázási munkálatok, és általában a helyi közösség fejlődése.

Anélkül, hogy előrevetítenénk a népszavazás kudarcát, megállapíthatjuk, hogy már a referendum előkészítése sem volt zökkenőmenetes. Az első sikertelen nyilvános vitát követően október 26-án már elegendő számú részvevővel tartották meg a második nyilvános vitát. A Törökkanizsán élőket elsősorban az érdekelte, mire költötték el az előző öt év hozzájárulását. Kiderült: a tervezett 117 millió dinárból alig 90 millió dinár folyt be a helyi közösség kasszájába. Ez részben a gazdaság teljesítményének a visszaesésével magyarázható: munkahelyek szűntek meg, sokan elvesztették állásukat és így már nem adózhattak a köz javára. Az összegyűlt pénz kétharmadát a szennyvízhálózat kiépítésére fordították, egyötödéből az utakat és járdákat javították stb.

Tehát nem lehet okuk a polgároknak a panaszra, jó helyre került, az infrastrukturális fejlesztésbe fektették a pénzük legnagyobb részét. Az újabb helyi járulék bevezetése iránt megnyilvánuló szerény érdeklődés a tájékoztatás hiányával magyarázható. Tudatosítani kellene a polgárokban, hogy mit jelent a dolgozók fizetésének a négy, vagy a nyugdíjasok járandóságának a két százaléka, és a földtulajdonosok kataszteri jövedelmének 12 százaléka, amiről a közösség javára mondanak le.

A nyilvános vitán elhangzott, ha nem szavazzák meg a helyi járulékot Törökkanizsán, annak komoly következményei lehetnek: számos egyesület, sportklub szűnhet meg, de a pénzhiányt a leginkább a csatornázás sínyli meg, hiszen teljes egészében leállhat a munka. Arról nem is beszélve, hogy a már kiépült csatornaszakaszokat sem lehet majd használni tisztító nélkül.

Mivel az önkormányzat nem rendelkezik a feladatok elvégzéséhez szükséges pénzzel, önrész híján a község számos hazai és külföldi pályázattól is elesik, melyekből ezidáig finanszírozni tudta a szennyvízhálózat kiépítését.

Az önkormányzatnak és a helyi közösség aktivistáinak igencsak fel kell gyűrniük a gatyaszárat, hogy meg tudják győzni polgártársaikat a referendum sikerének fontosságáról. El kell menni szavazni, és lehetőleg az igent kell bekarikázni.

A szervezésben is voltak gondok, hiszen Törökkanizsán a szavazók közül sokan még értesítést sem kaptak a szavazásról.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás