A Zentától délre, a Tisza mellett Zvonimir Nedeljko , a szabadkai Községközi Műemlékvédő Intézet régésze vezetésével a bátkai kompjárás közelében, a volt kenderáztató helyén leletmentő ásatások folytnak. Alig hogy befejeződtek a próbaásatások a zentai Tisza parton, a leendő Merkator üzletközpont helyén, a csapat leköltözött a Mákosba, ahol a DTD vállalat erőgépei az egykori kenderáztató helyén egy méter vastag földréteget távolítottak el. A privatizált egykori kendergyári területen az új tulajdonos halastó kialakítását tervezi.
– Gyorsan kell dolgozunk a leletek mentésén, a tulajdonossal sikerült megállapodni, hogy legalább tíz-egynéhány napig szüneteltessék a földmunkákat. Ez idő alatt talán sikerül elvégezni a szarmata és középkori településmaradványok feltárását és a leletek biztonságba helyezését – mondta a feltáráson dolgozó Szekeres Ágnes régész. – Az eddig előkerült épület-, eszköz- és más maradványok alapján szarmata, valamint középkori településrészletbe ástak bele a gépek. Mintegy félszáz objektum nyomaira bukkantunk, házalapok, szarmata élelemtároló vermeket találtunk, a korszaknak megfelelő kerámia- és más maradványokkal. Találtunk még szarvasagancsot, halmaradványokat, használati eszközök töredékeit stb. Az építkezés kivitelezőjét kötelezi a törvény a leletmentés finanszírozására, ugyanúgy, ahogyan tavalyelőtt a cukorgyár ülepítőjénél és tavaly a Fermin új víztisztítójának a helyén ástunk. Az egész Mákos régészeti lelőhely számít, az egykori Tisza-parti magaslaton szarmata és korközépkori települések sorakoztak. A hetvenes években az új töltés építése óta időről-időre folynak a feltárások a Márkosban. Az egész egykori félszigeten az őskortól a késő középkorig követhetjük az ember jelenlétét. A rézkortól folyamatosan éltek itt emberek, Zentának legrégebbi részeként tekinthetünk a Mákosra. A mostani ásatások abban különböznek a tavalyi és tavalyelőttitől, hogy itt már több mint 10 sírt találtunk, tehát temetőrészletre is ráakadtunk, sőt feltételezhető, hogy valamilyen kisebb templom is állhatott a közelben, mert a falából származó homokkő is felszínre került – mondta végül a régész.
A korlátozott anyagi lehetőségek miatt a régészeknek tehát sietniük kell, hiszen néhány nap alatt elvégzendő a legalább egy hónapra való munka. Összesen mintegy ötven objektumot kell feltárni, lerajzolni, a leleteket pedig biztonságba helyezni.