2024. július 18., csütörtök

Égett és égni fog a szemét

Nem látszik a megoldás a csókai problémára

A közelmúltban a csókai tűzoltóknak ismét akadt dolguk a feketetói út mellett „díszelgő” és „illatozó” szeméttelepen. A füstölgő, bűzlő vulkánra emlékeztető környezetszennyező depóból több száz méter magasra szállt a füst, még Magyarkanizsa határából is jól lehetett látni a gomolygó füstfelhőt.
A Csóka tövében található szeméttelep bűze a széljárástól függően gyakran elárasztja a települést, és kellemetlen napokat szerez az ott lakóknak. A sokféle hulladékot rendszeresen válogatják, széthúzzák az ide látogató családok. Amikor a tűz fellángolt, akkor is legalább fél tucat roma szedte a fém- és műanyagdarabokat, és váltig állították, hogy bizony nem ők gyújtották meg a szemetet.
A szemetet buldózerrel a csókai rétbe (a Tisza egykori öntésterületén kialakult nádas) tologató gépkezelő elmondta, hogy a tűzoltók olykor hat tartálykocsi vizet is szétlocsolnak, de a nagy hőségben újra és újra izzásba jön a nagy tömegű bomló hulladék.

Csóka határában minduntalan oltani kell a füstölgő, bűzlő szeméthegyet (Gergely József)

Immár két évtizede minden nyáron megismétlődik ugyanaz a kép, újra és újra begyullad – vagy valaki meggyújtja? – a halmokban álló szemét. A csókai kommunális közvállalat állítólag megtette, amit a cég lehetőségei megengedtek. Néhány éve bekerítették a depót, és portást is helyzetek oda, de az illető csak munkaidőben van kint, a nap többi részén és hétvégeken tulajdonképpen bárki bármit bevihet a telepre, meg ki is hozhat onnét.
Ónódi Ibolyka, a kommunális közvállalat igazgatója az ismétlődő és akuttá vált problémával kapcsolatban annyit tudott mondani, hogy a vállalat anyagi lehetőségei nem teszik lehetővé a telep éjjel-nappali felügyeletét. A portás és a rendőrség is tehetetlen a cigányokkal szemben, mert ha ideig-óráig sikerül is távol tartani a guberálókat, csakhamar visszatérnek, és kezdődik minden elölről. A szeméttelep bejáratának zárva tartása sem vezet megoldáshoz, hiszen a csókaiak akkor egyszerűen az út menti árokba fordítanák a szemetet, és nem vinnék a depó területére.
Az előttünk álló nyáron tehát nem várható, hogy bármit is javulni fog a szeméthelyzet Csókán. A szelektív szemétgyűjtés és az évek óta tervezett, Szabadka melletti regionális szemétfeldolgozó üzembe helyezése hozhatna megoldást a Tisza mente szemétproblémáira.