2024. november 28., csütörtök

Milliókkal perelik Csóka községet

A vasút minden évben nyolcmillió dinárt szeretne bevasalni – A Vajdasági Vizek Közvállalat irreálisan magas lecsapolási díjat számláz – A saját zsebre dolgozó községi tisztviselő okozta kárt

Csókán több mint két hónap elteltével pénteken összeült a községi képviselő-testület. Az építkezési igazgatóság, a lakásgazdálkodási közvállalat és a Művelődési és Oktatási Központ munkájáról szóló jelentések mellett a legnagyobb érdeklődést a vagyonjogi ügyészség tavalyi munkájáról szóló jelentés váltotta ki. Mészáros Károly községi vagyonjogi ügyész elmondta: –Állandóan résen kell lenni, hiszen az egyes tartományi és köztársasági szervek gyakran alaptalanul akarnak jelentős összegeket behajtani Csóka községen. Például a belgrádi Vasúti Szállító Vállalat a vasutat keresztező közúti átjárók karbantartási költségei címén minden évben közel 8 millió dinárt kitevő szerződés megkötését kínálja fel Csóka községi útügyi közvállalatának. Az elmúlt 31 évben, amióta én vagyok a vagyonjogi ügyész, minden évben próbálkozott a vasút. Két ízben perelték is a községet, de a legfelsőbb bíróság elvetette a vasút fellebbezését.

A Vajdasági Vizek Közvállalattal folytatott hosszan tartó és bonyolult közigazgatási eljárásban sikerült bebizonyítani, hogy a közvállalat alaptalanul akart községünkön behajtani több mint 1,8 millió dinár lecsapolási illetéket. A lecsapolás címén a község 259000 dinárt fizet évente – mondta a községi vagyonjogi ügyész.

A képviselő-testület ülésén néhány képviselő a vagyonjogi ügyésztől az iránt érdeklődött, hogy a 2003. január vége és 2007. június vége közötti időszakban majdnem 6,5 millió dinárt sikkasztott PopovE. továbbra is munkaviszonyban van-e a községi közigazgatásban. Egyesek ugyanis azon háborognak, akkor, amikor a bíróság a csókai önkormányzaton akarja kamatostul behajtani a tetemes összeget, az illető hölgynek még fel sem mondtak, fegyelmit sem indítottak ellene, csak felfüggesztették állásából.

Mészáros Károly vagyonjogi ügyész elmondta, hogy munkaviszonyügyi kérdésekben nem illetékes, az ügy állásáról pedig részletesen beszámolt a pénteki testületi ülés elé terjesztett, 2008-as évre vonatkozó jelentésében. Az ügyben a bírósági eljárás még korántsem fejeződött be, a községi vagyonjogi ügyész kezdeményezésére a nagybecskereki kerületi bíróság megsemmisítette a törökkanizsai községi bíróság elmarasztaló ítéletét és PopovE. ügyét visszautalta újbóli tárgyalásra.

Amint arról annak idején lapunk is beszámolt, PopovE. a községi közigazgatás alkalmazottjaként négy és fél éven át összesen 182 törvénytelen kifizetést végzett a Szerb Köztársaság Munkaügyi és Szociálpolitikai Minisztériuma terhére. Az összegeket a saját számlájára utalta át. Elhunyt személyek járandóságát vette fel, mintha azok még élnének. A kötelmi viszonyokról szóló törvény értelmében a jogi személy (estünkben Csóka község) felel a kárért, amelyet szerve (általános közigazgatási osztály) okozott a harmadik személynek (Szerb Köztársaság). A perben, amelyet a Köztársasági Vagyonjogi Ügyészség folytat Csóka község ellen, mind a 182 törvénytelen kifizetésre kártérítést kérnek a késedelmi kamatokkal együtt a törvénytelen kifizetés napjától kezdve a megfizettetés napjáig.

Az egyes törvénytelen kifizetések óta több mint hat év telet el. A bírósági költségek is tetemes összegre rúgnak. Mindezeket a körülményeket figyelembe véve, már nem 6,5 millió dinártól, hanem ennek az összegnek a többszöröséről van szó, amit előbb-utóbb kénytelen lesz kifizetni a csókai önkormányzat. Másik vonalon a bűncselekmény elkövetője ellen folyamatban van a büntetőper.

A képviselő-testület ülésén néhány képviselő az ellenzéki radikális párt soraiból felvetette a felelősség kérdését is. Hogyan történhetett meg a községi közigazgatásban, hogy több mint négy éven keresztül senkinek sem tűntek fel a törvénytelen kifizetések?

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás