2024. november 28., csütörtök

Szakmai tanácskozás és kiállítás

Budapest Főváros Levéltárának munkatársai Zentán – Neoreneszánsz építészet Budapesten címmel kiállítás nyílt a Városi Múzeumban
Á. Varga László fontosnak tartja a szakmai kapcsolatok fenntartását a vajdasági levéltárakkal

Pénteken a zentai városi levéltárban magyarországi levéltáros vendégek részvételével szakmai tanácskozást tartottak a levéltári anyag megőrzésnek módszereiről. Este a Városi Múzeum galériájában megnyílt a Neoreneszánsz építészet Budapesten címet viselő kiállítás.

Dr. Á. Varga Lászlót, Budapest Főváros Levéltárának főigazgatóját kértük meg, röviden számoljon be a zentai Történelmi Levéltárral közösen szervezett szakmai képzésről és a múzeumban megnyílt kiállításról.

– Elsődlegesen a határ menti levéltárakkal tartjuk a kapcsolatokat, már csak azért is, mert az anyaguk jelentős része magyar nyelvű. Ezeknek azért egy jelentős forrása a fővárosi, illetve az országos levéltárban található. Tehát fontosnak tartjuk a szakmai kapcsolatok fenntartását. Jugoszláviában a kilencvenes években lezajlott események miatt is fontos a szakmai kapcsolatok ápolása, és nemcsak a zentaival, hanem a Vajdaság minden levéltárával, így a területi levéltárral Újvidéken és a városi levéltárral Szabadkán is.

A pénteki szakmai tanácskozás témája az állományvédelem, ami a levéltárban nagyon fontos. A begyűjtött iratok állagának hosszú távú megőrzése a feladat. Maga az információ papíron van, nem a papírért tartjuk az iratot, hanem a rajta lévő információ miatt. Fontos, hogy a különféle alapú papírokat hogyan kezeljük, mert nem egyformán tartósak. Az 1848 utáni időszakban nem rongyalapú papírt, hanem faalapú papírt használtak, ami savasodásra hajlamos, egy idő után összeomlik. Ezeknek az élettartamát különböző eljárásokkal meg tudjuk hosszabbítani, például restaurálással, illetve napjaink modern technikai eszközei segítségével, mikrofilmezéssel és digitalizálással.

Ezekről a módszerekről tartottak előadást a fővárosi levéltár munkatársai, illetve arról, hogy melyek azok a kisebb ráfordítással megoldható, de nagyon fontos lépések, amiket a levéltárosok viszonylag hamar el tudnak sajátítani és nem kell hozzá drága felszerelés.

A Városi Múzeumban pénteken este nyílt meg a Neoreneszánsz építészet Budapesten címet viselő kiállítás. Magyarországot és vele együtt a Tisza vidékét is elfoglalta a török, ezért nagyon kevés reneszánsz építészeti hagyatékkal rendelkezünk. Ha már nincs reneszánsz építészetünk, akkor úgy gondoltuk, a későbbi korokból ránk maradt neoreneszánsz építészet budapesti emlékeit mutatjuk meg egy kiállítás erejéig. A tavalyi reneszánsz év kiállításainak sorában ez a tárlat volt az egyik legszínvonalasabb.

Az anyag historikus építészetünknek egy szelete, 1840-től az első világháborúig terjedő időszak neoreneszánsz, neogót, neoromán építészetének emlékeit tárja a látogatók elé, tervrajzokon, engedélyezési terveken, fotókon és egyéb dokumentumok formájában. A kiállított anyag Budapest első világháborúig emelt épületeinek mintegy nyolcvan százalékát öleli fel. Az anyagot tavasszal már láthatta az újvidéki közönség, utána Nagybecskereken állították ki, őszre pedig Belgrádba is közszemlére tesszük, de a tervek között szerepel egy zágrábi kiállítás is – mondta Á.Varga László főigazgató.

A Történelmi Levéltárban a Fővárosi Levéltár munkatársa, Máté Mónika tartott előadást az állománymegőrzésről
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás