Csókán a vöröskereszt községi szervezetében április óta működik a népkonyha vagy ahogyan sokan nevezik a szegénykonyha, ahol nap-nap után 150 adag ebédet főznek. A szociális központ nyilvántartása alapján állítják össze az ingyen ebédre jogosultak listáját. A községi költségvetés bejelentett szűkítése, a kényszerű takarékoskodási intézkedések miatt a vöröskeresztben attól tartanak, hogy az idei évre számukra jóváhagyott 590 000 dinárból lefarag az önkormányzat és csökkenteni kell az ebédadagok számát.
Mirjana Marjanov a községi tanács szociális ügyekkel megbízott tagja szerint, amennyiben a vöröskereszt a népkonyhában tartja magát a szerbiai vöröskereszt előírásaihoz, nem lesz fennakadás a konyha működtetésében.
A támogatás esetleges szűkítésével kapcsolatban a vöröskereszt dolgozója Milan Đurđevaggodalmának adott hangot (a községi képviselő-testület hétfői ülésén is napirenden szerepelt), szerinte ugyanis nem hogy csökkenteni, hanem növelni kellene a népkonyha fenntartására szánt összeget. A havi 60 000 dinárból nem tudják a szakácsnő és a kisegítő személy fizetését, az energia és tisztítószerek, valamint az ebéd elkészítéséhez szükséges fűszerek stb. költségeit fedezni. Június közepéig a konyhára vásároltakért több mint 40 000 dinárral tartozik a vöröskereszt.
A szerbiai vöröskereszt négy hónapra biztosította a népkonyha folyamatos működtetéséhez szükséges 7 alapvető élelmiszert: lisztet, babot, rizst, makarónit, húskonzervet stb., a fűszereket és a főzés költségeit kellene fedezni a községi költségvetésből érkező pénzből. Az étel ízének javítása érdekében szükség van egyéb hozzávalók beszerzésére is, amit azonban a községi tanács vöröskereszttel megbízott tagja megtiltott, mondván, hogy csak azt használhatjuk fel, ami rendelkezésre áll az ebéd elkészítéséhez. Ebből a néhány alapanyagból azonban nem lehet elfogadható ebédet készíteni – írta a kkt elnökének címzett jelentésében Szloboda Piroska a vöröskereszt csókai községi szervezetének elnöke.
A községi illetékesek felrótták a vöröskeresztnek, hogy miért vásárolnak a konyha részére „fehér húst”, trappista sajtot és csülköt, amikor ezek sokba kerülnek. Mirjana Marjanov szerint a szerbiai vöröskereszt normatíváját úgy állították össze, hogy annak alapján a donációba kapott élelmiszer alapanyagokból el lehessen készíteni a megfelelő ebédeket. Vajdaságban 14 népkonyha működik ugyanazon előírások alapján. Nagykikindán például 700 adagot készítenek naponta ugyanazokból az alapanyagból, amiből Csókán főznek – mondta a tanácsos asszony a képviselő-testület előtt.
A népkonyha működéséről szóló jelentést a képviselő-testület elfogadta, azzal, hogy az önkormányzat és a vöröskereszt szervezze meg, hogy a 150 adag ebédből valamennyi jusson el a község falvaiba is, hiszen ott is élnek rászorulók. Nem beszélve arról, hogy az ingyen ebédre jogosultak egy része csak a kenyeret viszi el, vagy kiönti az ebédet, ha nem ízlik neki. A nehéz helyzetben a szociális központnak jobban utána kellene néznie, hogy kik azok, akik valóban rászorulnak az ingyen ebédre, mert amit egyesek visszautasítanak, vagy kiöntenek, azt mások még szívesen elfogyasztanák – hangzott el a képviselők szájából a kkt ülésén.
Amennyiben az önkormányzat igényli, a jelenlegi feltételek mellet a nyáron is üzemeltetni lehetne az ingyenkonyhát, ehhez a szerbiai vöröskereszt biztosítani tudja az alapanyagokat, viszont az egyéb kiadásokat le kellene faragni, mert az önkormányzat nem tudja fedezni a népkonyha többlet kiadásait. Csülök már nem jut a baba.