2024. július 18., csütörtök

Egy falura való táncos

Kanizsamonostorn befejeződött a XI. Gyermek Néptánctábor

Egy falura való, több mint száz gyerek, főleg általános iskolás diák tanult énekelni és táncolni Kanizsamonostoron (száznál kevesebb felnőtt lakja) a szombaton gálaműsorral befejeződött XI. Gyermek Néptánctáborban.

A falu központjában a művelődési ház körül kialakított táborhelyen az oktatókkal és zenészekkel együtt 150 részvevője volt a tábornak. Kis Tóth Erika a Móra Ferenc Művelődési Egyesület elnöke elmondta, hogy az néptánctábor idén is nagy népszerűségnek örvend, a gyerekek egy része évek óta visszajár Kanizsamonostorra, jól érzik magukat a családias légkörben. A csókai gyerekek mellett érkeztek táborozók a Tisza mente több településéről, valamint Szabadkáról, Palicsról, Temerinből és Újvidékről is. Gyakorlattá vált, hogy a művelődési egyesületek ebbe a táborba küldik el a kis táncosaikat továbbképzésre.

A napi két tánctanulás után esténként koncertek és táncházak voltak, ott jártunkkor az adai Árgyélus zenekar szórakoztatta a táborozókat. A táncok közötti pihenőidőt is hasznosan töltötték a nebulók, kézműves foglalkozásokon, társas játékokon, ki mit tud vetélkedőn, énektanuláson vehettek részt.

Árnyékban gyakorolnak a táncosok (Gergely József felvétele)

Vas Endre a tábor egyik mindenese elmondta még, hogy az alsós gyerekek, a kezdők dél-alföldi játékokat és táncokat, a haladók moldvai táncokat, a felsősök pedig bodrogközi táncokat tanultak Gazsó Tibor, Varga Viola (Horgos), Lukács Imre (Temerin), és a budapesti Pukli Gabriella és Vörös Árpád táncoktatóktól. Varga Imola furulyázni, Lukács Fodor Valéria szőni és nemezelni, Diményi Ibolya gyöngyöt fűzni, Vas Brezovszki Tímea pedig énekelni tanította a kis táncosokat. A talpalávalót a szenttamási Véka zenekar valamint egy vegyes összeállítású zenekar húzta.

A budapesti Vörös Árpád eredeti végzettsége mérnök, de már két évtizede a néptánccal jegyezte el magát. Végzett néptánc-pedagógusként már nem először tanít Kanizsamonsotoron:

Vörös Árpád budapesti néptánc-pedagógus (Gergely József felvétele)

– A Vajdaságban tíz évvel ezelőtt a szabadkai Népkör táncegyüttesével dolgoztam először, azóta is rendszeres járok erre a vidékre. Pukli Gabriellával harmadszor vagyunk ebben a táborban. A gyerekeket kor szerint három csoportra osztottuk, és az idén moldvai táncokat oktatunk nekik. Magam is többször gyűjtöttem táncokat a csángó vidéken, eredeti gazdag forrásanyaggal rendelkezem. A magyar néptánc kultúra rendkívül sokszínű, és fontosnak tartjuk, hogy valóban tiszta forrásból merítsünk és azt adjuk tovább a fogékony fiataloknak.

Pesti gyerekekhez hasonlítva, az itteni gyerekek fáradhatatlanok, nagyon kitartóak és lelkesek, ha már néhány percet késünk a kezdéssel, ők szolnak, hogy kezdjük már el a gyakorlást – mondta Vörös Árpád

A Nemzeti Kulturális Alap minden évben támogatja a tánctáborunkat, idén 400 000 forinttal, a Szülőföld Alap pedig egymillió forinttal járult hozzá a tábor sikeres megszervezéséhez.