Az aszályos tavasz miatt a vártnál átlagban több mint harminc százalékkal kevesebb kenyérgabona termett. Az idei termés minőségére nagyban kihatott még az aratás idején több héten keresztül hulló, kiadós mennyiségű csapadék is.
Az elhúzódó betakarítási munkálatokat követően a zentai Žitopromet malomipari vállalatban az iránt érdeklődtünk, hogy a tavalyi évhez viszonyítva mennyi búzát vettek át a termelőktől és mennyiért fizetik a termést.
Predrag Đurović igazgató kérésünkre elmondta, hogy a szárazság meg a nehézkes, többször félbeszakadt aratás ellenére sikerült túlszárnyalni a tervezett 50000 tonnás búzamennyiséget. A zentai és a bérelt csókai silókban, valamint a partnerszövetkezetek tárolóiban mintegy 52000 tonna kenyérgabona gyűlt össze. Az idei termésű búza piaci kínálata és az iránta megnyilvánuló kereslet alapján a zentai malom 9,5 dináros kilónkénti felvásárlási árat határozott meg, amihez hozzáadva a forgalmi adót a jelen pillanatban a gazdák majdnem kereken tíz dinárt kaphatnak a búzájukért. A kifizetés ütemét hatvan napra tervezik, és még szeptember 1-jéig átveszik az idei termésű búzát. Az átadott termést díjmentesen raktározzák azok számára, akik csak később döntenek a termés eladásáról a Žitopromet részére. A szokásos cserearányokban az idén is lehetőség van a búza különböző malomipari termékekre (liszt, korpa, gríz, tésztafélék stb.) való becserélésére.
Az esős időjárásra való tekintettel a gabona szárítási költségeit 17 százalék nedvességtartalomig nem számolták fel a termelőknek. Az esőzés kezdetéig a Žitopromet tározóiba mintegy 14000 tonna jó minőségű búzát raktároztak el. A tavalyi tartalékokkal együtt ez a mennyiség mintegy 20000 tonnát tesz ki. Az esők elvonulása után csökkent a szem energiatartalma, amit az eső előtt learatott és a tavalyi termésű búzával tudnak kompenzálni. Tehát a régi és az új búzát keverve jó minőségű liszt előállítására van lehetőség.