Bár a magánosítás hivatalosan 2008 végén befejeződött, országszerte mintegy 400 vállalatban ez nem történt meg. Ezekben az állam elindította a csőd- vagy a felszámolási (likvidációs) eljárást. Köztük van az egykori adai gyáróriás, a Potisje Szerszámgépgyár is, már ami maradt a társadalmi vállalatból. Az állítólagos exjugoszláv tőkével is rendelkező adai Iba Csiszolókoronggyár szintén magánosításra vár, de ezt egyelőre kormányrendelet tiltja a külföldi tőke miatt. Azonban a privatizált községi vállalatok nagy részében szintén óriási gondok vannak.
Az adai Potisjéban és Potisje-Remontban, valamint a moholi Zorában csődeljárás, illetve felszámolási eljárás folyik, az Obnova építőipari cégben a dolgozók az idén még nem kaptak fizetést, jóllehet dolgoznak, ha nem is folyamatosan. Vagy minimálbérért dolgoznak, mint a Potisje Precíziós Öntödében, ahol nemrég bontotta fel a többségi tulajdonossal az adásvételi szerződést a Privatizációs Ügynökség. Bár azóta a cég talpra állt, és az ígéretek szerint hamarosan a dolgozók bére is növekedni fog. Miroslav Belančić, Ada Község Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke elmondta, hogy a községben tavaly november óta egyre rosszabb a gazdasági helyzet, ami a nyár folyamán csak fokozódott.
– Jelenleg legtragikusabb a helyzet az ObnovaRt. építőipari cégben, ahol a munkások 2008 decemberében kapták meg júliusi, augusztusi és szeptemberi fizetésüket. Azóta nem kaptak bért, bár közben megszakításokkal, de dolgoztak. Két hónapja új többségi tulajdonosa van a részvénytársaságnak a loznicai Živorad Perišić személyében. Azt reméltük, hogy javulni fog a helyzet, de egyelőre erről szó nincs. Az új tulajdonos és az igazgatóbizottság azt ígérte, hogy július 31-éig kifizetnek három minimálbért a munkásoknak, de ez nem történt meg. Majd szóbeli ígéretet tettek, hogy erre augusztus 15-éig sor kerül, de ismét nem történt semmi. Hétfőn a portás lefeküdt a vállalat kapujába és nem engedte, hogy a munkagépek elhagyják a telephelyet. Az incidensnek nem lett súlyosabb következménye, de a szakszervezet most már konkrét lépéseket tesz a vállalati szakszervezettel: felhívjuk a többségi tulajdonos és az új igazgató figyelmét, hogy fizessék ki a munkások bérét, és ne csak a cég adósságait törlesszék a hitelezőknek. Ehhez az állapothoz nem a rossz magánosítás vezetett, kezdetben minden rendben volt, de a második, illetve a harmadik tulajdonoscsere után egyre rosszabb a helyzet a cégben, ahol jelenleg már csak 36-an dolgoznak – közölte a községi szakszervezeti vezető.
A Potisje Szerszámgépgyárban június 4-én indult el a csődeljárás a szabadkai Kereskedelmi Bíróság döntése alapján. A szabadkai Pavel Gros lett a csődbiztos. Miroslav Belančić megjegyezte, hogy a társadalmi vállalatban 1-2 éve már nincs se tőke, se dolgozó. A szakszervezet a csődbiztossal együttműködve rendezte a cég utolsó 63 munkásának a státuszát, akik ezután a munkaközvetítő nyilvántartásába kerültek, és így munkanélküli-segélyhez juthatnak. Emellett segítettek abban, hogy azok a munkások, akik az elmúlt három évben a társadalmi vállalatban dolgoztak és van anyagi követelésük a cég felé, ezt átadják az illetékes szerveknek. A követelések a munkaévek után járó adóra és járulékra, valamint a nettó bérekre vonatkoznak. A szakszervezeti elnök szerint a bírósági végzéssel a munkások követelhetik a részüket a csődmasszából. Azonban ha nem lesz csődmassza, akkor viszont segítségért fordulhatnak a köztársasági szolidáris alaphoz, amitől kilenc minimálbért igényelhetnek a számukra. Továbbá, az állam olyan rendelkezést készít elő, hogy a bírósági végzések alapján elismerik számukra a munkaévek után kifizetetlen adó- és járuléktartozást. A cég ügyében a következő tárgyalásra októberben kerül sor.
A Potisje-Remontban május 11-től zajlik a felszámolási folyamat. A munkások átadták a csődbiztosnak követelésüket, ami az előző évekből elmaradt fizetéskülönbségekről, illetve november felétől a felszámolásig elmaradt minimálbérekre vonatkozik. A szakszervezeti elnök elmondta, hogy a szerszámgépek nagyjavítására szakosodott cég egyedülálló volt az országban, és korábban 70-80 családnak biztosított megélhetést. Reméli, hogy a felszámolás után újraindul a cég és alkalmazni tudja egykori dolgozóit, akik a munkaközvetítőben vannak. Abban is reménykedik, hogy a szeptember végi újabb árverésen gazdára talál a moholi Zora Konzervgyár is, amelyben tavaly február óta csőd van. A cég vagyona április 22-én került kalapács alá, de nem volt érdeklődő. A kikiáltási ár mintegy 150 millió dinár volt. A következő kikiáltási ár 25 százalékkal kevesebb lesz, és a szakszervezet elnöke szerint lesznek érdeklődők, akik hajlandók lesznek megvásárolni a céget.
A szakszervezet információ szerint az adai községben nagyon magas a munkanélküliek aránya: 3700 munkavállalóra 1800 munkanélküli jut.