2024. december 20., péntek

Örökre itt marad?

A zentai Tisza-parton engedély nélkül elhelyezett kegyhely még mindig ott éktelenkedik

Áprilisban egyik reggel a Tisza-parti sétány melletti zöld övezeten egy emlékhelyet találtunk. A kegyhelyet engedély nélkül, valószínűleg az éj leple alatt a Révész-szobortól északra rakták le. Nem tudok embert, aki ezen ne háborodott volna fel, a létesítmény azonban öt hónappal később is még mindig ott díszeleg. Persze mi, hétköznapi halandók mégsem vonulhatunk ki a terepre és nem kapálhatjuk ki a lebetonozott kegyhelyet, de azért az önkormányzattól elvárnánk, hogy ezt valamilyen módon felszedesse. Tisztában vagyunk azzal, hogy minden eljárásra időt kell szánni, de úgy tűnik, ennek az ügynek sohasem érünk a végére.

Ki tudja, meddig kerülgetjük még...

Csak emlékeztetőül mondom, hogy az illető, akinek az emlékhelyet állították, nem is idevalósi, hanem boszniai, tehát nem olyan egyszerű a családdal kapcsolatot teremteni és felkérni őket a kegyhely eltávolítására. Persze ez nem lehet örökös magyarázat arra, hogy még mindig ott áll.

Nézzük, a közigazgatásban milyen lépéseket tettek az ügy megoldása érdekében.

Sajnos megállapíthatjuk, hogy nem nagyon törték magukat. A kommunális felügyelőtől kapott információk szerint április 15-én kértek a zentai rendőrségtől adatokat az elhunyttal kapcsolatban. Erre válasz június 1-jén érkezett, de abban csak a holttest azonosítóinak neve volt feltüntetve, akik rokonok ugyan, de nem közeli családtagok, tehát velük nem létesíthettek kapcsolatot. Így a halotti anyakönyvi kivonatról leolvasott információk alapján tudták meg, hogy az elhalálozott a Bosznia-Hercegovinában található Prijedor község Trnopolje nevű településének lakosa volt. Eltelt azonban újabb másfél hónap, mire a közigazgatásban megint léptek valamit. Július 17-én intéztek levelet Prijedor község önkormányzatához, melyben kérik őket, hogy adják meg az elhunyt családtagjainak elérhetőségét. Erre az e-mailben és postán is elküldött levélre a mai napig nem érkezett válasz. Kérdésemre, hogy mit tesznek akkor, ha egyáltalán nem is válaszolnak, csak a vállukat vonogatták. Ezt akár úgy is értelmezhetjük, hogy semmit, pedig azóta már községi határozatot is hoztak arra vonatkozóan, hogy kegyhelyet tilos elhelyezni az út mellett. Az illetékeseknek valószínűleg az lenne a dolguk, hogy végzést hozzanak arról, hogy az engedély nélkül odarakott emlékhelyet eltávolítják, ha a család ezt nem teszi meg, de ez a végzés valahogy nem akar megszületni. Az illetékesek egymásra hárítják a feladatot, de lépni senki sem akar, vagy nem mer.

Nem tudom, mikor lesz ennek a vége, de ha engedély nélkül egy éjjel odakerült, engedély nélkül egy éjjel el is lehetne tüntetni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás