2024. szeptember 2., hétfő

Ki a Halászcsárda használója?

Az önkormányzat rendezné az ügyet

A zentai Halászcsárda üdülőtelep használati joga körüli zűrzavar, úgy tűnik, örök és kimeríthetetlen téma. Sokan úgy gondolják, az önkormányzat a használója, mások azt hiszik, a motorosegyesület. A legtöbben megoldást az önkormányzattól várnak, de egyesek szerint az üdülőtelepen házat építőknek kellene összefogniuk.

Több száz hétvégi ház épült már az üdülőtelepen (Horváth Zsolt felvétele)

Alapvető probléma, hogy az a terület, ahol a Halászcsárda üdülőtelep kiépült, állami tulajdon, ezért mindenki csak használója lehet. 1996-ig a telekkönyv és a kataszter szerint is a zentai önkormányzat volt a használója, majd a bíróság akkori elnöke hozott egy olyan végzést, mellyel felfüggesztette ezt a telekkönyvi betétet, így a telekkönyv szerint az önkormányzat már nem a használója. E miatt a lépés miatt a Halászcsárda ügyében a kataszteri és a telekkönyvi adatok nem egyeznek, vagyis a státusa rendezetlen. Ebből következik az, hogy senki sem törődik vele, senki sem foglalkozik a fejlesztésével, a karbantartásával.

A zentai önkormányzatban újabban létezik egy ingatlanrendezési bizottság, mely az állami tulajdonban lévő ingatlanok státusának rendezésével foglalkozik. Širková Anikó, a bizottság elnöke elmondta, hogy Zentán közel 600 olyan ingatlan van, melynek rendezetlen a jogviszonya, vagyis az üdülőtelep használati jogának kiderítése csak egy a megoldásra váró ügyek tömkelegében.

– December óta kb. 50 ilyen ingatlan státusát rendeztük, de ezek a könnyebb esetek voltak. A munka java része még hátravan. A Halászcsárda üdülőteleppel kapcsolatos űr lehetséges megoldása az lesz, ha egyesítik a katasztert és a telekkönyvet, vagyis a zentai kataszteri község papírjai mind átkerülnek a kataszterbe. Erről törvény is rendelkezik, úgyhogy ennek belátható időn belül Zentán is meg kell történnie. Persze azért nem ülünk ölbe tett kézzel, igyekszünk rendezni az ingatlanok ügyét, a Halászcsárda esetében is keressük a megoldást. A bizottságnak bírósági, községi és kataszteri tagjai is vannak, és közösen próbálunk megoldást találni egy-egy tisztázatlan jogviszonnyal kapcsolatban – mondta a bizottság elnöke.

Földméréssel foglalkozó szakemberek szerint az üdülőtelep ügyében nem kellene az önkormányzatra várni, hanem az embereknek kellene összefogniuk, ugyanis ott tekintélyes értéket képviselő, több tízezer eurós ingatlanok is vannak. Érdemes lenne felméretni az egész területet, legalizálni az épületeket, és a legalizáció alkalmával megcsinálni a parcellázást is. Az alulról jövő kezdeményezések mindig eredményesebbek, mint a felülről jövők, ezért azok a személyek, akik ott építkeztek, akár egy civil szervezetet is alapíthatnának és kezükbe vehetnék a sorsukat.

A „placctulajdonosok” egy csoportja igyekszik is valamilyen módon rendezni saját ügyeit, de ez egyelőre csak kommunális szolgáltatásokra korlátozódik. A kommunális vállalatból kapott információk szerint a vállalat minden évben szerződést köt magánszemélyekkel és ezek alapján szállítja a szemetet és tartja karban a vízvezetékeket meg a kutat. A szemételhordás pl. úgy történik, hogy amikor a kinevezett szeméttelep megtelik, az illetékesek értesítik a vállalatot. A kommunális vállalatban egyébként hozzáfűzték, hogy mindenki szemetel és mindenki használja a szemétlerakót, de a több mint 200 placctulajdonos közül csak száz-egynéhány fizeti a szolgáltatást.

A káosz tehát elég nagy. Mivel az utóbbi években a Tisza nem árasztotta el a telepet, az építkezés újra beindult. Az emberek egymás között adják-veszik a telkeket, és egyre több a vidéki. Az idén pl. legalább tíz telket adtak el verbászi személynek, de vannak szabadkai, topolyai „tulajdonosok” is.

Hogy a rendezetlen használati jogviszony végül hogyan és mikor oldódik meg, a jövő zenéje, annyi azonban biztos, hogy az üdülőtelep népszerűsége töretlen. Az önkormányzatnak tehát fokozottan oda kellene figyelnie a Halászcsárdára, minél előbb bizonyítani kellene használati jogát, és törődnie kellene a karbantartásával.