Tegnap délelőtt Csókán a négy órán át tartó, többször félbeszakított, illetve félbeszakadt képviselő-testületi ülésen a képviselők döntöttek a községi költségvetés 18 százalékos kurtításáról – a várt bevételek elmaradása miatt kellett módosítani a 2009-re tervezett büdzsét. A község kasszájába az év végéig mintegy 200 millió dinár fog befolyni, de csak akkor, ha időközben nem lesz szükség újabb megszorításokra. A nemzetközi szervezetektől és egyéb forrásokból (tartományi és köztársasági alapok stb.), valamint a költségvetés használóinak saját bevételeiből még mintegy 150 millió dinár bevétel várható. Összesen tehát a karcsúsított községi büdzsé nagysága valamivel több, mint 348 millió dinárt tesz ki, a tavaly betervezett 385 millió dinár helyett.
Nem volt vitamenetes a költségvetés tervezett módosítása, hiszen a Radikális Párt öttagú képviselői csoportjának tagjai egymást váltva sorolták az előterjesztett módosítással kapcsolatos kifogásaikat. Legélesebben a községi tisztségviselők fizetésére szánt keret 2,4 millió dinárral történő növelését bírálták, midőn a büdzsé egyéb használóitól újabb pénzeket vonnak el. Ezt a növelést azonban jóváhagyta a pénzügyminisztérium, mivel a községi tanács főállású tagjai csak tavaly július óta töltik be pozícióikat, és a tavalyi költségvetéshez viszonyított idei 6,5 százalékos megengedett növeléséből nem tudnák a fizetéseket egész éven át folyósítani.
Az ellenzékből politizáló radikális képviselők a Demokrata Párt és a Magyar Koalíció alkotta községi vezetők szemére vetették, hogy nem hozták nyilvánosságra, a szolidáris lakásépítési alap kinek szándékozik Tiszaszentmiklóson házat vásárolni. Elégedetlenek voltak az utak állapotáról szóló jelentéssel is, amely szerintük semmitmondó, még az sem derül ki belőle, hogy hol hány négyzetmétert aszfaltoztak, javítottak ki. Hasonlóan szerény volt az aratásról szóló jelentés, amelyből csak a gabonával bevetett területekről lehet értesülni.
A községi építkezési igazgatóság élére Zoran Jovanov jogász személyében új igazgatót neveztek ki, aki Dušanka Rajićot váltotta fel a poszton. A radikális képviselők erélyesen ellenezték egy újabb, a DP berkeiből származó tisztségviselő pozícióba kerülését, hiszen ez újabb költségvetési teher és tisztséghalmozás. Firtatták, hogy ha már az előző igazgatót viselt dolgai miatt leváltották, hogyan lehetséges, hogy ugyanannál az igazgatóságnál rábízták a főkönyvelői állást.
Az óvoda 2009-es munkaprogramjában számos pontatlanságra mutatott rá a Magyar Koalíció képviselői csoportja. A pontosítások mellett azt javasolta, hogy Padén és Tiszaszentmiklóson nyissanak egy-egy új óvodai tagozatot. Padén, a szerb tagozatra járó, 4–7 éves korú 23 szerb gyerekből, Tiszaszentmiklóson pedig 16 magyar gyerekből két-két csoportot kellene alakítani, így a végzős, jövőre iskolába induló gyerekkel külön tudnának foglalkozni az óvónők. Az előterjesztés alatt a DP képviselői váratlanul kivonultak a teremből és az ülés létszámhiány miatt félbeszakadt. Húsz percig tartó kényszerszünet (koalíciós egyeztetés) után a két új óvodai tagozat megnyitását ellenvetés nélkül elfogadta a testület.