2024. szeptember 2., hétfő

Elterjedőfélben a taxizás

Zentán tizennégy regisztrált vállalkozó van

A zentai taxisok szerint hétvégén sok bánáti vállalkozó itt taxizik engedély nélkül. A taxisoknak még nincs kijelölt parkolójuk, pedig már három hónapja kérvényezték a városházán. A viteldíjat mindenki egyénileg határozza meg, néhány vállalkozó szervezetet alakít.

Amikor néhány évvel ezelőtt megláttuk Zentán az első taxikat, elcsodálkoztunk. Valahogy Zenta túl kis városnak tűnt az ilyen jellegű vállalkozáshoz. A taxikról mindig a nagyvárosok, az amerikai filmek jutottak eszünkbe, hiszen a taxizás a nagyvilági élet velejárója. Aztán pár év alatt bebizonyosodott, hogy kisvárosban is szükség lehet ilyen jellegű szolgáltatásra. A taxisok gombamód megszaporodtak, jelenleg tizennégy regisztrált vállalkozó dolgozik Zenta területén. Lemler Róbert 2007 legelején váltotta ki engedélyét. Azt mondja, a Zentán még csak most kezd divatba jönni a taxizás, ugyanis elég nehéz volt az emberekkel megértetni, hogy nem kell egy vagyont fizetni ezért a szolgáltatásért.
– Zenta területén a viteldíj 100–200 dinár között mozog, és a lakosok most kezdik igazán igénybe venni a taxikat. Korábban mindenki külön dolgozott, de egy ideje néhányan eldöntöttük, hogy szervezetet alakítunk, mert úgy minőségesebb szolgáltatást tudunk nyújtani. A nevünk valószínűleg Tisza Taxi Tim lesz. Négyen-öten már eddig is összefogtunk, így nekünk huszonnégy órás telefon ügyeletünk van, ahol felváltva három alkalmazott várja a hívásokat. A szervezetet akkor alakítjuk meg, ha legalább tízen csatlakoznak hozzánk, ugyanis ennyi vállalkozó szükséges a bejegyeztetéshez.
Lemler elmondta, hogy Zentán a taxisok egyénileg határozzák meg az árakat. Társulásuk vidékre fix viteldíjat kér. Csókára és Felsőhegyre 300 dinárért, Adára és Törökkanizsára 600-ért, Magyarkanizsára 800-ért, Szabadkára 1800-ért, Újvidékre 3000-ért, Belgrádba 6000-ért, Szegedre 2000-ért, Budapestre pedig 8000 dinárért visznek el.
Sebestyén Zsolt néhány hónapja nyitotta vállalkozását. Azt mondja, a legforgalmasabb a péntek és szombat, akkor nagyon sok fiatal veszi igénybe szolgáltatásukat.
– Diszkótaxizásnak is hívhatjuk a hétvégi munkákat, hiszen szórakozóhelyekről szállítjuk a legtöbb személyt. A hétvégi taxizással az a gondunk, hogy sok bánáti taxis is ide jár „lenyúlni” a kuncsaftokat, pedig nincs engedélyük arra, hogy Zentán dolgozzanak, viszont senki sem ellenőrzi őket. Egy taxis csak abban a városban tevékenykedhet, amelyikben kiváltotta az engedélyét. Mi Zentán váltottuk ki, tehát Zenta területén dolgozhatunk. Ez azt jelenti, hogy zentai rendelésre bárkit elvihetünk Újvidékre vagy Szabadkára, de amíg Újvidéken várakozunk a kuncsaftra, a várakozási időben nem bonyolíthatunk le ott is néhány fuvart, mert az az újvidéki taxisok terepe. Ott engem keményen megbüntetnének a fuvarozásért. Zentán viszont megengedik, hogy a bánátiak bánáti engedéllyel Zentán is elhappoljanak munkákat előlünk. Ami még probléma Zentán, az az, hogy a taxisoknak nincs kijelölt parkolójuk, pedig taxiparkoló minden városban van. Az önkormányzatban már kérvényeztük, de az illetékesek csak a vállukat vonogatják, azt mondják, a parkolás nem csak a taxisok problémája – hallottuk a taxistól.
Lassan tehát mi zentaiak is rászokunk a taxizásra. Ha késő este kijövünk a színházból, vagy valamelyik szórakozóhelyről, nem kell hazagyalogolnunk, hanem hívunk egy taxit, és perceken belül otthon vagyunk. Ez persze pénzbe kerül, de ha nem akarunk a sötétben bandukolni, vagy télen fagyoskodni hazáig, annak ára van.