Csóka azon ritka bánáti települések egyike, amelynek utcáiban már lefektették és használatba vették a szennyvízcsatorna rendszert, bár annak még nagy hiányossága, hogy az összegyűjtött kommunális szennyvizet tisztítatlanul engedik a réti kanálisba, amely 4,5 kilométer után a Tiszába torkollik. Ennek a csatornának, illetve a bele folyó esővizes csatornának a tisztítására összesen 2 millió dinár pályázati támogatást nyert a helyi közösség.
Vita a munkálatok nyomán (Gergely József felvétele)
– A mintegy 11 kilométer hosszú csatornahálózatot nagy részben a polgárok pénzén fektettük le – kezdte ismertetőjét Morajkó József, a csókai helyi közösség tanácsának elnöke. – Helyi közösségünk legnagyobb vállalkozásába eddig már több mint 60 millió dinárt fektetünk be, s elmondhatjuk, hogy Csókán minden utcában van már csatorna. Hátra van még egy 200 méteres fő gyűjtő csatornaszakasz kiépítése a benzinkúttól a majdani tisztítóig, amely a Tiszaszentmiklós felé vezető vasút közelében fog megépülni. Ez lesz Csóka helyi közösség következő nagy beruházása, amihez első lépésben a tervdokumentáció elkészítésére kell összegyűjteni a pénzt
NE LEGYEN DRÁGA
– A csatornahlózat műszak átvétele júniusban megtörtént – folytatja – a kommunális vállalaton a sor, hogy átvegye a teljes hálózatot és elvégezze a háztartások bekötését. Korábban a csatornára mindenki „vadul” csatlakozott rá mindenféle terv és egyéb jóváhagyás nélkül. Helyi közösségünk vállalta a csatlakozások terveinek az elkészítését is, ezzel is megkönnyítve a kommunális vállalat dolgát. Ami a csatornahasználat, azaz a háztartási szennyvíz elvezetésének a díjszabását, a szolgáltatás árát illeti, a helyi közösség tanácsa kérte, hogy az ivóvíz árának 40 százalékánál ne kelljen a polgároknak többet fizetni, hiszen a csatornát nagy részben a helyi hozzájárulásból, tehát a polgárok pénzén építettük ki. Úgy érezzük és a polgárok is azon a vélemény vannak, hogy ha már hozzájárultak a csatornázáshoz, az ne legyen nekik drága – fejtegette Morajkó József.
A Csóka Kommunális Közvállalatban másként gondolkodnak. – Számításaink szerint a csatornadíj nem lehet alacsonyabb a víz árának 60 százalékánál – mondja Ónodi Ibolyka, a közvállalat igazgatója. – Eddig is ennyit számláztunk. A kiadásokat, a csatornarendszer – beleértve a régebben kiépült csatornaszakaszt is – karbantartási és amortizációs költségeit, a közmű biztosítását, az amortizációs költségeket stb. nem tudnák kigazdálkodni alacsonyabb használati díjból. Eddig 2,2 millió dinár kiadásunk volt, amit csak részben fedezett a 2,1 millió dinár bevétel.
„VIZES” ARÁNYOK
– Csóka községben az ivóvíz köbmétere még mindig a legolcsóbbak közé tartozik – folytatja. – Nálunk egy köbméter víz 23,83 dinárba kerül, például Zentán és Szabadkán már öt dinárral drágább. Ezekben a községekben a szennyvíz elvezetése és tisztítása címén az ivóvíz árának 75-80 százalékát számítják fel. Csókának még nincs szennyvíztisztítója és az ivóvíz is olcsóbb, tehát a szennyvízelvezetés ára reális. A helyi közösség tanácsának tagjai nem kellő alapossággal tájékozódtak a szennyvízelvezető hálózattal kapcsolatos kiadások, költségek nagyságáról. A szennyvízelvezetés díjára a kommunális közvállalat igazgatóbizottsága tesz javaslatot, amit azután a községi tanács vagy elfogad, vagy visszautasít – zárja összefoglalóját Ónodi Ibolyka.
– A csatornahasználati díj körüli vitában milyen álláspontot képvisel az önkormányzat, illetve a községi tanács? – kérdeztük Balázs Ferenc alpolgármestertől. – Igyekszünk a realitás talaján maradni – válaszolja. – Amikor a polgárok érdekeiről beszélünk nem szabad szem elől téveszteni az önkormányzati alapítású kommunális közvállalatot sem, hiszen nem máról holnapra van szükségünk a közműszolgáltatásokra. Egyetlen felelősen politizáló önkormányzat sem hagyhatja sorsára a közvállalatát.
ÉRVEK ÉS ÉRDEKEK
– Az ivóvíz ára Csókán nem emelkedett a szolgáltatást kísérő kiadások, például az energia, az alkatrészek és újratermelési anyagok drágulásának arányában – állítja. – Amennyiben Csókán meg szeretnénk tartani a kommunális szolgáltatások jelenlegi, úgy ahogyan elfogadható szintjét, nem csökkenthetjük a szennyvízelvezetés díját. A korábban meghozott községi határozat értelmében a kommunális vállalat a helyi közösségtől átveszi a csatornahálózatot. A polgárokat a helyi közösség által készülő tervdokumentáció alapján fokozatosan kötik rá a rendszerre. Ennek köszönhetően a törvényes keretek között fog zajlani a háztartások rákapcsolása a hálózatra, ami korábban nem volt jellemző – érvelt végül Balázs Ferenc.