2024. július 18., csütörtök

Helytörténetírás kis lépésekkel

Kiosztották a helyismereti pályázat díjait – Almanach csak jövőre

Pénteken este a zentai Városi Múzeumban a Dudás Gyula-emléknap keretében megtartották a Dudás Gyula Múzeum- és Levéltárbarátok Körének hagyományos évi megemlékező estjét. Ez alkalommal adták át a díjakat a középiskolások számára immár harmadik éve meghirdetett helyismeret pályázatra beérkezett legtartalmasabb dolgozatok szerzőinek.

A középiskolások számára kiírt helytörténeti pályázat díjazottjai: Újházi Melinda, Fehér Viktor, Nagy Tímea, Horváth Erika, Koncz Melinda (Gergely József felvétele)

A kéttagú bírálóbizottság (Fodor István, a Történelmi Levéltár igazgatója és Pejin Attila, a Városi Múzeum vezetője) értékelése szerint a középiskolások munkáin meglátszott, hogy a gyűjtőmunkát végző és az adatokból dolgozatot író fiatal pályázók közül kit látott el a tanára tanácsokkal, útravalóval.

– Ha valaki kutatómunkával foglalkozik, fontos, hogy mellette legyen a mentora, a tanára, aki irányítja a még tapasztalatlan helytörténeti kutatómunkát végző diákokat – mondta többek között Pejin Attila a pályamunkák értékelésekor. –Nem reméltük, hogy önálló kutatók jelentkezzenek munkáikkal, viszont voltak bizonyos elvárásaink. Néhány pályázó sajnos még a pontos adatait sem adta meg. Amikor egy település történetéről ír valaki, kerülnie kellene az általános leírást. A pályázati kiírásban rá is mutattunk, hogy amelyik településről jelent meg már monográfiai, tehát ne általánosságokban írjanak róla. Az új adatok, adalékok papírra vetése azonban már új információértéket ad egy-egy dolgozatnak, és ez az, amit várunk.

Javasoltuk a családtörténeti kutatást, egy-egy érdekes személlyel való beszélgetést, mert az idős emberekkel beszélve érdekes információk kerülhetnek felszínre. Mindenki másként élte meg például a második világháborút. Az ilyen témákat feldolgozó munkákból új adatokhoz jutottunk.

A pályázók között két egyenértékű első díjat osztottak ki, az egyiket Fehér Viktor, a zentai Közgazdasági-kereskedelmi Középiskola másodikos tanulója kapta, aki falujáról, Egyházaskérről írt, a falubeliekkel folytatott beszélgetéseken keresztül új információkkal tudott szolgálni a kis bánáti településről. A másik első díjas a hajdújárási Nagy Tímea,a szabadkai Politechnikai Középiskola harmadikos tanulója hasonlóan értékelhető munkát készített. Különdíjban részesült Újházi Endre és Újházi Melinda (Oromhegyes), valamint Horváth Erika (Felsőhegy), továbbá elismerésben részesült Kávai Zsuzsanna (Zenta) és Koncz Melinda (Magyarkanizsa).

A Dudás Gyula-emléknap folytatásában a helytörténetírással foglalkozók közül Táborosi László, a termékeny zentai sportkrónikás az idén megjelent három új munkájáról szólt, ezek: 120 éves a zentai tekézés (1889–2009), A zentai atlétikai bírótestület 60 éve (1949–2009) és A zentai Sokol egyesület (1920–1941). Jövőre jelenik meg Tari László tollából a XVIII–XIX. századi zentai vallási intézményekről szóló helytörténeti tanulmány. Pejin Attila Zenta céhes iparának történetét dolgozta fel. A munka várható megjelenését a szerző egy alkalmi kiállítással szeretné egybekötni. Az említett kéziratok a Dudás Gyula Múzeum- és Levéltárbarátok Körének kiadásában fognak megjelenni. A Kör az idei Dudás Gyula-emléknapon adós maradt az évkönyvvel. A kéziratok késése miatt húzódott el a nyomtatás, de az almanach várhatóan már január végén vagy február elején megjelenik – ígérete többek között a Kör új vezetősége, Vida János elnök és Szűgyi Ferenc titkár.