2024. július 18., csütörtök

Összetartozásunk ereje a népdal

Csókán szombaton este a díjkiosztóval és a gálaműsorral befejeződött a II. Magyar Nemzeti Népdalkórus-fesztivál – Három kórus kapott aranypáva minősítést
A csókai Rákóczi férfikórus ismét bizonyított (Gergely József felvétele)

Szombaton délelőtt Csókán a hideg, esős és szeles idő ellenére a II. Magyar Nemzeti Népdalkórus-fesztivál kísérőrendezvénye keretében a kézművesek kipakolták portékájukat, 46 bográcsban rotyogott a paprikás, pattogtak a kancsikák, folyt a pálinkakóstolás. Délután a Művelődési Házban szépszámú közönség és az értékelést végző szakmai bírálóbizottság (Olsvai Imre népzenekutató, Birinyi József népzenekutató, a KÓTA társelnöke, Borsi Ferenc népzeneoktató és Bodor Anikó népzenekutató) 16 fellépő együttest hallgatott meg, majd a könyvtárban a csoportok vezetőivel közösen értékelték a produkciókat.

A zsűri döntését Birinyi József ismertette (Gergely József felvétele)

A népdalban jártas szakemberek útmutatókat adtak a kórusok további munkájához is. A fesztiválon fellépő kórusok értékelése után gálaesttel és díjkiosztással fejeződött be a II. Magyar Nemzeti Népdalkórus-fesztivál.

A csókai fesztivál egyben a KÓTA (Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége)15. Országos Népzenei Minősítője is volt. A minősítés a KÓTA által meghatározott és működtetett rendszer, amely az énekes és hangszeres nemzeti népzenei hagyományok őrzését és élményszerű továbbadását szolgáló szólisták, csoportok és közösségek tevékenységét értékeli, ösztönzi.

A gálaműsor előtt a zsúfolásig megtelt Művelődési Házban a fellépőknek Birinyi József, a KÓTA társelnöke adta át az elismeréseket. – A KÓTA 15. minősítése kétéves ciklusra szól – mondta –, és 2008. szeptember elsejétől él, tehát a csókai az első népzenei minősítő forduló. A két évvel ezelőtti minősítőhöz hasonlóan a fesztivál nagyon színvonalasra sikeredett. A Kárpát-medence különböző területeiről ideérkező fellépők, csoportok, énekesek, szólisták, kórusok bemutatkozása igazán a zene, a népdal, és a kóruszenék ünnepe volt Csókán.

A fesztiválra benevezett fellépők közül a zsűri tizenegyet tudott minősíteni, a többiek nem népzenei anyaggal léptek fel. A térségi minősítőn részt vett csoportok dicséretes vagy kiváló minősítést kaptak, továbbjutottak az országos minősítőre. Az országos minősülők közül egy ezüst, négy arany és három aranypáva is volt. Nagyon ritkán fordul elő 11-ből három aranypáva minősítés.

A térségi minősítést kérők közül a szlovákiai Nagykaposról (Felvidék) érkezett Fabató citerazenekar dicséretes minősítést kapott. Kiváló minősítést kapott a hetedikes Szűcs Orsolya Nagykanizsáról és a királyhelmeci (Felvidék) Árvalányhaj népdalkör. Az országos minősítésre jogosultak közül a Testvériség ME Csalogány népdalköre Bajsáról ezüst, a hajdújárási Lifka Sándor ME Rekötye népdalköre, Kopasz Gyöngyi szólista Zsombóról, a Vadvirág Hagyományápoló Kör asszonykórusa Adáról és a zentai Délibáb Magyar ME országos arany fokozatot ért el. A Muravidéki Nótászók (Lendva, Szlovénia), a csókai Móra Ferenc ME Csalogány asszonykórusa és Rákóczi férfikórusa aranypáva fokozatot kapott.

A fesztiválon fellépett még a sárrétudvari Zagyva László kórus, a Szentmihályi Vegyes Dalkör, a Gyergyószentmiklós Ipartestület Férfikórusa, a Huták Virágai Népdalkör Pálházáról (Felvidék), valamint a magyarországi Bordány Borostyán Népdalköre. A gálaműsorban felléptek a csókai Szent Száva Művelődési Egyesület táncosai-énekesei, a törökbecsei Micsik Béla pedig citerán játszott.

A főzőversenyen többféle pörökölt is készült, a legízletesebb birkapörköltet a felsőhegyi Árok Mária főzte, a marhapörköltek közül a szajáni Tóth László készítette a legfinomabbat, kakaspaprikás-főzésben a felsőhegyi Surányi Etelka jeleskedett, a legszaftosabb pacal a csantavéri Orovec József nevéhez fűződik, míg a halászlét főzők közül a tiszaszentmiklósi Đuro Vučković érdemelt első helyezést.

A fesztiválon a pálinkák is terítékre kerültek, birsalmából Nerer Annuska, barackból Kőrösi Ilona, körtéből Nagy Pál Nándor, szilvából pedig Árok József főzte a legzamatosabb itókát. A kancsikacsattogtató versenyben a lányok közül Bakos Leona, a fiúknál pedig Gegus Dávid bizonyult a legügyesebbnek, mindketten Lukácsfalváról érkeztek Csókára. A felnőttek körében nem talált legyőzőre a felsőhegyi Hanák István.