A törökkanizsai községi képviselő-testület ellenzi a községi bíróság megszüntetésére tett kezdeményezést. A testület múlt heti rendkívüli ülésén született meg ez a határozat. A bíróságok és közvádlóságok területi elosztásáról és a bíróságok székhelyeinek meghatározásáról szóló törvénytervezet alapján Törökkanizsán a jövőben nem fog községi bíróság működni.
A törvénytervezet ellen emelték fel szavukat a községi képviselők. Az önkormányzat erélyesen követelni fogja az illetékes minisztériumtól, hogy a községi bíróságot hagyják meg a jelenlegi formájában, annál is inkább, mert Törökkanizsán a feljegyzések szerint már több mint kétszáz éve működik bíróság. A helyi igazságszolgáltatási intézmény sajátos körülmények között, a határ menti régióban, több nyelvű környezetben fejti ki tevékenységét és a törökkanizsai mellett a csókai községet is felöleli.
A bíróságok és ügyészségek átszervezését és átcsoportosítását kezdeményező törvénytervezet alapján a törökkanizsai és a csókai község a nagykikindai bíróság fennhatósága alá fog tartozni. A képviselő-testület nem támogatta a tartományi kormány azon javaslatát sem, amely értelmében a csókai községet a zentai községi bírósághoz kellene csatolni, törökkanizsai községi bíróság pedig a nagykikindai községi bíróság kihelyezett részlegeként dolgozna tovább.
Az ülésen Milivoj Savin, a törökkanizsai bíróság elnöke elmondta, hogy az elmúlt években jelentős erőfeszítéseket tettek a bíróság működési feltételeinek a javítására. A 2006-ban végzett felmérésben rámutattak a községi bíróság létjogosultságára, hiszen a községi bíróság Csóka és Törökkanizsa községek 16 településének 28 000 lakosát öleli fel. E körülményeket alaposabban kellett volna mérlegelni, amikor a törvénytervezet készült. A bírók számára előírt norma nem lehet egy bíróság létjogosultságának egyedüli mércéje. A törökkanizsai bíróságon szerbül és magyarul is le tudják folytatni az eljárásokat, és nem utolsó sorban azt is figyelembe kell venni, hogy Törökkanizsától milyen távolságra van Nagykikinda. A közlekedési feltételek nehézségei miatt különösen a határ menti falvak, a gyálai, a magyarmajdáni, az oroszlámosi és a keresztúri polgárok tudnak nehezen eljutni Nagykikindára, többszöri átszállással közel 80 kilométert kellene utazniuk.
A törökkanizsai községi bíróság megszüntetésével sokszorta többet veszítenének a polgárok, mint amennyit a minisztérium megtakarítana az átszervezéssel. A bíróságnak 23 foglalkoztatottja van, a munkakörülmények pedig jobbak, mint sok körzeti bíróságon. Mindezekre a tényekre felhívják a törvénytervezet megalkotójának a figyelmét. Különösen bántó a törökkanizsaiak számára, hogy a törvénytervezet megalkotásakor nem alkalmaztak egységes kritériumokat, olyan községekben maradhatnak meg a bíróságok, amelyek szomszédságában nagyobb városban működik bíróság, Törökkanizsára viszont még kihelyezett részleget sem terveztek, helyette bírósági napokat javasol a tervezet, amikor a hónap bizonyos napjain tárgyalnák az ügyeket. Évente több mint hatezer különféle ügy kerül a törökkanizsai bíróság elé, idén pedig már 11 000 üggyel foglalkoztak. A javasolt módon mindez kivitelezhetetlen.
A törökkanizsai községi önkormányzat, Dragan Babić polgármesterrel az élén, mindent el fog követni, hogy a lakosság érdekében megmaradjon és hatékonyan működjön a nagy múltú törökkanizsai községi bíróság.