2024. szeptember 2., hétfő

A kis kert is lehet szép

Beszélgetés Neda Samardžićtyal, a zentai Legszebb kert elnevezésű verseny zsűritagjával

Zentán 2001 óta évente megrendezik a Legszebb kert, legszebb balkon és az intézmények legszebb környezete versenyt. Kezdetben a Kertészek Egyesülete, az utóbbi években pedig a Zentai Erdőtelepítők Egyesülete koordinálja a megmérettetést. A versenyre községi határozat szerint a költségvetésből biztosítanak pénzt, de a kommunális vállalat is minden évben támogatja.

Győztesként a tornyosi Huszár Zsuzsannának a legszebb a kertje

Hány versenyző volt az idén?

– Tizennyolc résztvevő jelentkezett Tornyosról, tizenegy Zentáról, egy pedig Bogarasból. Az utóbbi években a tornyosiak körében a legnagyobb az érdeklődés, a zentaiak viszont egyre kevesebben jelentkeznek, idén is mindössze öt kertet és hat balkont neveztek be. Vannak olyan személyek, akik minden évben részt vesznek a versenyben, és így állandóan szépítik, változtatják a kertjüket.

Mi a divat nálunk a kertépítészetben?

– A tornyosiak pl. nagyon szeretik a tavakat meg a sziklakerteket, szinte nincs is olyan kert a versenyben, amelyikben ne lenne legalább egy kis méretű tó, körülötte sziklakert. A sziklakert egyébként a zentaiakra is jellemző, ez úgy látszik, most megint divatba jött. Mi egyébként nem ajánljuk a sziklakertépítést, mert az a mi tájunkkal nem tud igazán harmonizálni, összenőni, de a versenyzőknek ettől függetlenül nagyon tetszik. Valószínűleg megkedvelték azokat a kis növényeket, amelyek az ilyen kertbe valók.

Milyen a szép kert?

– A titok abban van, hogy mekkora területet hogyan rendezünk be. Egy nagyobb kertben is lehet kevesebb növény, viszont egy kis kertet is ki lehet úgy alakítani, hogy teljes értékű legyen. Ha nincs elég hely a földön, és szeretnénk sok zöldet, akkor a falakat is befuttathatjuk dísznövényekkel. A lényeg, hogy egy kertben a növények legyenek túlsúlyban, és ne a kiépített terület. Az a jó, ha a fák szintjén, a cserjék szintjén és a terepszinten is vannak növények. Vagyis egy szép kert úgy van kialakítva, hogy vannak benne fák is, cserjék is, meg füves, virágos terület is. A pici kerteknél természetesen ez nem megoldható. Fontos az is, hogy ne legyen túlzsúfolt a terep, a növényeknek felnőtt állapotukban is legyen életterük, vagyis amikor elültetünk egy cserjét, egy fát, gondolnunk kell arra is, hogy az néhány év múlva megnő és helyet követel magának. A színek harmóniájára is oda kell figyelni, és arra is, hogy a kertben mindig legyen olyan növény, amely felhívja magára a figyelmet. Nem jó, ha mondjuk csak tulipánokat ültetünk, mert miután azok elvirágoznak, nem lesz, ami odavonzza a tekintetet. Ezért érdemes úgy berendezni a kertünket, hogy minden időszakban virágozzék valami, ősszel pedig pl. egy cserje színes bogyóival, vagy egy fa érdekes termésével kiemelkedjen a többi növény közül.