2024. július 18., csütörtök

Három évtized szakképzés

Csókán három évtizeddel ezelőtt, 1978-ban kezdte meg tanulmányait a Vegyészeti és Élelmiszeripari Középiskola első generációja. Az azóta eltelt évek, évtizedek során többször változott az intézmény profilja, egyes szakok megszűntek, viszont újabbak nyíltak helyettük.

A tanintézmény nyugdíjas tanárai (balról jobbra): Fábri Géza, Bacsó Jenő, Bagi Katalin, Tűri László, Sütő Zoltán és Szabó István, aki az iskola első igazgatója volt (Gergely József felvétele)

Az iskola vezetése és dolgozói büszkék lehetnek az oktatás színvonalára, hiszen a csókai középiskola tavaly megkapta az ISO 9001 nemzetközi minőségi tanúsítványt, amelyet Vajdaságban addig mindössze három középfokú oktatási intézmény tudhatott a magáénak.

A csókai középiskolában november 8-án alkalmi ünnepségen emlékeztek meg az intézmény fennállásának három évtizedes jubileumáról. A három évtized történéseiről egy külön kiadvány, monográfia készül, amely bemutatja az oktatási intézményt a kezdetektől napjainkig. A jelentős jubileum alkalmából megkértük Török Tibor igazgatót, röviden foglalja össze az utóbbi egy, másfél évben végzett nagy horderejű beruházásokat és újításokat:

– Büszkék vagyunk az elért eredményeinkre, amelyet az önkormányzattal és a civil szervezetekkel összefogva tudtunk megvalósítani – mondja. – Az oktatás színvonala hosszú távara meghatározhatja az iskola jövőjét. Gond viszont, hogy érvről évre kevesebb a diák, meg kell harcolni minden tanulóért. A Csókán végzett diákok szakemberként kerülnek ki az iskolapadból és a legkülönbözőbb munkahelyeken is megállják a helyüket. Az EU Újjáépítési és Fejlesztési Ügynöksége révén számítástechnikai felszereléshez jutottunk. A szaktantermünk teljesen megújult. A pályázaton 25000 euró értékű számítástechnikai eszközhöz, komputerekhez stb. jutottunk, ami megkönnyíti a tanárok és a diákok munkáját egyaránt. A vizuális kommunikáció felerősítésével a diákok is jobban el tudják sajátítani a tananyagot. A tanáriban és a könyvtárban szintén van számítógépes sarok, internetkapcsolattal és kiegészítő felszereléssel. Az önkormányzat és a tartományi oktatási titkárság támogatásával minden tantermünk padlózatát kicseréltük.

Meg kell még említeni, hogy az iskola tanárai a szakiskolákat sújtó tankönyvhiányon úgy igyekeznek segíteni, hogy saját maguk írnak tankönyveket. Már több ilyen tankönyv is napvilágot látott, ami ugyancsak a diákok felkészülését, az oktatás minőségét hivatott javítani.

– Az ősszel a tanévkezdésre kicseréltük az iskola összes ablakát, ami jelentős energiamegtakarítást fog jelenteni a téli időszakban. A központi fűtést is korszerűsítettük, kiiktattuk az épület alatt vezető elavult, szivárgásra hajlamos csőrendszert. Az iskola tornaterme is megújult az elmúlt időszakban, hogy csak a legjelentősebb beruházásokat és újításokat említsem – mondta végül az intézményére joggal büszke Török Tibor igazgató.