2024. szeptember 2., hétfő

A politikusok váltakoznak – a problémák maradnak

Lakossági fórum volt a zentai Kertek helyi közösségben

A polgárok panaszáradattal fogadták az összejövetelen megjelent községi elöljárókat. Főleg azt sérelmezték, hogy lassan halad a csatornázás, ezért mindenütt áll a víz, kevés az aszfaltos utca és a Keceli-telepet még most sem legalizálták.

A kedd esti polgárok gyűlésén Pék Zoltán polgármester, Širková Anikó alpolgármester, Zsíros Janeklić Anikó kkt-elnök, Barsi Márta kkt-alelnök, Domány Zoltán, Suhajda Szabolcs, Kosiczky András, Ademi Nataša, Bóbán József tanácstagok és Barta Valéria kommunális felügyelő válaszoltak a feltett kérdésekre.

A szép számban összegyűlt polgárok szinte egymás szájából vették ki a szót. Annyi sérelem hangzott el – jogosan –, hogy felsorolni is nehéz. A legtöbben arra panaszkodtak, hogy borzasztó lassan halad a csatornázás, és ha ilyen tempóban folytatják a munkát, húsz év múlva sem lesz kész. Többen a helyi közösség tanácsát is kérdőre vonták, amiért az nem tud választ adni arra a kérdésre, minek alapján döntik el, mely utca lesz a soron következő. A csatornázást végző vállalatokra is panaszkodtak. Többen azon a véleményen voltak, hogy a Tornyosi úton barbár munkát végzett a kivitelező, és a víz azóta a Tornyosi útról a mellékutcákba folyik. Rámutattak, hogy a jövőben jobban oda kellene figyelni, kit választanak ellenőrnek, mert a nem szakszerűen elvégzett munkát nem lenne szabad átvenni. Szó esett arról is, hogy a helyi közösség területén méltánytalanul kevés utcát aszfaltoztak. A polgárok szintén rákérdeztek, mitől függ, hogy egy-egy utcában milyen széles lesz az útburkolat, de választ nem kaptak. A közvilágításra is panaszkodtak. Persze ez nem csak a kertek problémája, a kiégett égők lecserélése a többi városrészben is ugyanolyan nyögvenyelősen halad. A valamikori Otpad területe is szóba került, ugyanis sok döglött jószágot hordanak oda, és a környéken lakók fertőzéstől tartanak. A polgármester ezzel kapcsolatban elmondta, hogy egyelőre tisztázatlan a terület tulajdonviszonya, nem tudják bizonyítani, hogy az önkormányzaté, pedig állítólag egy csere során a város tulajdonába került. Ha bebizonyosodik, hogy önkormányzati tulajdon, társadalmi lakásokat építenének arra a területre. A polgármester a csatornázással kapcsolatos problémákról is beszélt. Azt mondta, ha bármilyen, pl. európai uniós pályázaton sikerülne pénzt nyerniük csatornahálózat bővítésére, biztosan a Kertek helyi közösséget részesítenék előnyben, hiszen azzal a városvezetés is tisztában van, hogy a helyi járulékból sokára készül el. Ami a legalizálást illeti, a polgármester kifejtette, ez ugyan fontos dolog, de nem prioritás, mert elsősorban a munkahelyteremtésre kell koncentrálniuk. Megígérte, hogy utánajárnak, mennyibe kerül a folyamat, és ha mód lesz rá, a jövő évi költségvetésből félretesznek erre is valamennyit. Azt azonban leszögezte, senki se számítson arra, hogy 2009-ben mindent legalizálnak, mert az anyagilag lehetetlen. Erre többen is felszólaltak, hogy az előző városvezetés már megígérte nekik, mégsem teljesítették, sőt már évtizedek óta hitegetik őket. A városvezetés azzal érvelt, hogy ők még csak néhány hónapja töltik be tisztségüket, és semmi közük ahhoz, mit ígértek és mit nem tartottak be elődeik. Miután hasonló takaródzások több témában is elhangzottak, egyeseknél betelt a pohár és keresetlen modorban közölték a városvezetéssel, abszolút nem érdekli őket, ki mióta tanácstag vagy polgármester, az ő gondjuk évtizedes, és oldják meg.