2024. július 18., csütörtök

Dudás Gyula szobrot érdemelne

Közzétették a helytörténeti pályázat eredményét – Bemutatták a Dudás Gyula Múzeum- és Levéltárbarátok Körének almanachját

A zentai Dudás Gyula Múzeum- és Levéltárbarátok Körének hagyományos évi kiadványbemutató estjén, szombaton a Városi Múzeumban Fodor István, a kör titkára és Pejin Attila múzeumigazgató köszöntötte az est vendégeit, majd kiosztották a középiskolások számára kiírt helytörténeti pályázat díjait.

Mucsi Róbert átveszi Fodor Istvántól a különdíjat (Gergely József felvétele)

Mint megállapították, a pénzdíj ellenére a zentai középiskolák, illetve középiskolások körében alig talált visszhangra a felhívás, mindössze egy pályamunka érkezett be. A többi öt pályamű szabadkai középiskolás diákoktól származik, közülük azonban senki sem volt jelen az eredményhirdetésen. A bírálóbizottság a családtörténeti témákat feldolgozó írásokat részesítette előnyben.

Első díjat kapott Dudás Vivien a bajsai Zákó család történetének a feldolgozásáért, második díjas Mihájlovity Anita, aki a Kárász családról írt, harmadik pedig Hegedűs Norbert, ő a palicsi sportjátékok történetével foglalkozott. Az egyetlen zentai pályázó, Mucsi Róbert különdíjban részesült, ő Fazekas Piroska nyugalmazott színművész család- és életrajza címet viselő dolgozatával jelentkezett a pályázatra.

A Dudás Gyula-emlékesten bemutatták a Dudás Gyula Múzeum- és Levéltárbarátok Körének legújabb, 2008. évi helyismereti almanachját. Molnár Tibor levéltáros, az évkönyv egyik szerkesztője a magyarországi ’56-os és a csehszlovákiai ’68-as események sajtótörténeti összefoglaló köteteiről szólt néhány szót. Jelenleg az első világháborús hősi halottainkról gyűjti az adatokat, az idevágó zentai és a magyarkanizsai munkája már korábban napvilágot látott. Előkészületben van az adai, a moholi, a bácsföldvári és az óbecsei első világháborús áldozatokat feldolgozó újabb kötet, amely a tervek szerint a jövő év végig nyomdába, majd az olvasó elé kerül. Molnár A családtörténeti kutatások lehetőségei a zentai Történelmi Levéltárban címmel közölt írást az évkönyvében.

Pejin Attila, az évkönyv másik szerkesztője Források a zsidóság helytörténeti szintű kutatásaihoz címmel jelentette meg újabb kutatási eredményeit e témában.

A kör évkönyvében helyet kapott szerzők közül mások is élőszóban mutatták be írásukat és beszámoltak kutatási terveikről, készülő dolgozataikról, valamint nagyobb lélegzetvételű munkáikról. Szűgyi Ferenc levéltáros a Zenta környéki szőlőskertekről, azaz szülőfalujáról, Felsőhegyről írt. Tari László az évkönyv Arcképcsarnok rovatában két újabb, már-már elfelejtett zentai híresség, Szekfű György városi jegyző, a szabadságharc főhadnagya és Csányi Endre író, költő, lapszerkesztő portréját mutatta be. Valkay Zoltán a 150 éves adorjáni Sarlós Boldogasszony-templomról, a helybeli katolikus plébániáról, a temetőről és a kálváriáról írt az építész szemével. Baranyi István nyugdíjas moholi anyakönyvvezető már megírta Mohol település krónikáját, mostanság pedig a moholi nemes családokat és a település imaházait kutatja behatóan.

A Dudás Gyula-emléknap részvevői egybehangzóan állapították meg, hogy végső ideje lenne szobrot állítani az egyesület névadójának, Dudás Gyulának. A nevét viselő kör az eltelt 47 év során nem kevesebb, mint 111 kiadvánnyal büszkélkedhet, többek között Zenta monográfiájának első kötetével, amely már két kiadást élt meg.