2024. szeptember 2., hétfő

A Bolyai Filmműhely sikerei

Zentaiak a lakitelki filmszemlén

A 9. Kárpát-medencei Magyar Kistérségi és Kisközösségi Televíziók Szemléjéről a Bolyai Filmműhely két díjjal tért haza: a Duna Televízióért Alapítvány egymillió forintos alkotói műhelydíját érdemelte ki, ezenkívül a zsűri különdíjjal jutalmazta Kecsenovity Egon és Zsolnai Ákos Kicsi Klájd és a nagyvilág című animációs filmjét.

Csoportkép a műhely tagjairól

A sikerek azt igazolják, érdemes volt filmműhelyt létrehozni a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnáziumban. Megérte kamerát, számítógépet és egyéb felszerelést biztosítani a diákoknak, ugyanis a tehetséggondozóban a filmes szakma iránti érdekélődés a kezdetektől töretlen. A már negyedik éve működő filmműhelyt a szakma elismert vajdasági képviselői, Horváth Mihály rendező és Póth Imre operatőr és rendező vezetik. Mindketten úgy vélik, a lakitelki sikerek a Bolyai Filmműhelybe fektetett munkájuk kiteljesedése:

– A történet leglényegesebb momentuma, hogy Gajda Attila, az iskola igazgatója fontosnak találta a filmműhely létrehozását – kezdte Horváth Mihály. – Sajnos nagyon kevés olyan oktatási intézmény van Vajdaságban, mely szükségesnek tartja a filmes oktatást, pedig ahogy az irodalomtanárok a verseket, a zenetanárok a zeneműveket, a képzőművészek a képzőművészeti alkotásokat tanítják értelmezni, úgy a televíziós műsorok kritikus szemléletére, értelmezésére is tanítani kell a gyerekeket.

– A filmművészeten kívül minden más művészettel foglalkoznak az iskolákban – folytatta Póth Imre –, pedig Balázs Béla már a harmincas években megfogalmazta, hogy mikor a diák kilép az iskolából, általában se nem olvas, se nem megy színházba, hanem beül egy moziba, manapság pedig leül a tv elé, és ki van szolgáltatva saját tudatlanságának, mert senki nem tanítja meg egy filmet megnézni és megítélni. A Bolyai Gimnázium diákjai tehát lépéselőnyben vannak.

Hogy néznek ki a filmműhelyes foglalkozások?

– Az oktatás három pilléren alapszik – mondta Póth. – Az első pillér az elméleti és gyakorlati oktatás, ahol megtanulják a filmkészítés alapjait, a kamerakezelést és a gyakorlati tennivalókat. A második pillér, hogy a műhely dokumentációt készít az iskola munkájáról. Ha például egy ismert tanár előadást tart náluk, felveszik, és azután bármikor használhatják, ha mondjuk ballagás van, azt is felveszik, és minden ballagónak készítenek belőle egy másolatot. A harmadik pillért olyan filmek készítése alkotja, melyeket kivihetünk a nagyvilágba, vagyis fesztiválokon, szemléken mérettethetjük meg. A most díjazott Kicsi Klájd és a nagyvilágcímű film is ilyen.

Miről szól a film?

– Ez egy animációs kisfilm, mely a Kicsi Klájd nevű gyurmafigura kalandjairól szól – vette át a szót Kecsenovity Egon, a film egyik készítője. – Klájd megelégelte a körülötte lévő lakteret, azt a szobát, ahol eddig élt, és elhatározza, hogy megszökik. Engem már régóta érdekelt az animációs film készítése, és mikor tagja lettem a filmműhelynek, kiderült, hogy Zsolnai Ákos is szívesen készítene egy ilyen alkotást. Így társra találtunk egymásban. Vezetőink segítségével négy és fél hónapig forgattunk, aztán meg néhány hétig a vágással meg az utómunkálatokkal törődtünk. A filmünk idén márciusban lett kész. Hogy díjat is nyert, óriási elismerés, mert Lakitelken olyan filmeket láttunk, melyektől tátva maradt a szánk.

A díjak mekkora lendületet adnak a csapatnak?

– Nagyobb fába vágjuk most már a fejszénket – mondta Póth. – Mivel a diákok már jórészt elsajátították a filmkészítés alapjait, elég érettnek találjuk őket ahhoz, hogy több filmet készítsünk. Az animációs film készítése nagyon megtetszett nekik, ezért ezzel szeretnénk többet foglalkozni. Eddig hetente egy alkalommal voltak foglalkozások, de ha lehetőség lesz rá, a jövőben sűrűbben találkozunk.

A Bolyai Filmműhelynek a lakitelki díjak nem az első elismerései. A Középiskolások Művészeti Vetélkedőjén már kétszer első díjat érdemeltek ki, Pancsován is kaptak már díjat és más filmfesztiválokon is besorolták filmjeiket a programba, sőt Lakitelken meghívták a műhelyt a nemzetközi Kecskeméti Animációs Filmfesztiválra is.