7Csókán december 30-a volt az utolsó alkalom, hogy a községi képviselő-testület úgymond időben elfogadja a 2009. évre szóló költségvetést, de az még csak napirendre sem került. Az idei évet – a tavalyihoz hasonlóan – ideiglenes költségvetéssel kezdte az önkormányzat.
A múlt pénteken a községi tanács az ilyen esetekre vonatkozó előírásokkal összhangban döntést hozott az első negyedévre vonatkozó ideiglenes pénzelésről. Ezek szerint a községi költségvetés használó a tavalyi költségvetés egye negyedével rendelkezhetnek. Mit jelent ez a gyakorlatban és mért késlekedik a kkt a fontos döntéshozatallal – kérdeztük Balázs Ferenc (Magyar Koalíció) helyettes polgármestertől.
– A községi kasszára támaszkodó intézmények és szervezetek a jelenlegi helyzetben sem érzik meg a költségvetésről szóló döntés hiányát – állítja –, hiszen az idei költségvetés sem lesz érezhetően nagyobb. – Nem fog több pénz befolyni a község kasszájába annál, amekkorák a tavalyi bevételek voltak. Lesz pénz az oktatási intézmények anyagi költségeire, például a padéi iskola megrepedt kazánjának a cseréjére is. A Magyar Koalíció és a Demokrata Párt (tehát a koalíciós partnerek) már megállapodtak a költségvetés keretösszegéről, e körül nincsenek lényegbeli nézetkülönbségek, viszont egyéb részletkérdések, káderügyek hátráltatják a költségvetésről szóló határozat meghozatalát és a koalíció zavartalan és hatékony együttműködését. Bízom benne, hogy a koalíciós partnerünk részéről tapasztalt bizalmatlanságot el tudjuk oszlatni, és közös nevezőre jutunk a még nyitott kérdésekben – mondta bizakodva a helyettes polgármester.
A község első emberének, Predrag Mijić polgármesternek is feltettük a kérdést: miben látja ő a költségvetésről szóló döntéshozatal elhúzódását?
– Nem kérdés a költségvetés, a kérdés a koalíció – foglalja össze röviden a dilemmát. – Létezik-e egyáltalán Csókán koalíciós önkormányzat? Ugyanaz volt a kérdés már tavaly is. Hiába létezik papíron az MK-DP koalíció, ha az a gyakorlatban nem funkcionál. A DP szemszögéből a problémát abban látom, hogy a koalíciós partnerünk nem tartja magát a koalíciós megállapodásokhoz. A háttérben nem látok semmiféle káder vagy személyes ellentétekből fakadó nézeteltérést. Egyszerűen arról van szó, hogy a MK nem tartja tiszteletben a papíron is lefektetett és aláírt koalíciós megegyezésünket. Ha nincs koalíció, nincs együttes községi vezetés, aminek a polgárok látják a kárát. Ha másként nem lehet orvosolni a bajokat, ha továbbra sem tudunk megállapodni, akkor a lakosság számára a nem működő koalíciónál egy új önkormányzati választás is jobb megoldás lehet. Mert mi értelme, ha elfogadjuk ugyan a községi költségvetést, de nem hajtjuk végre az abból eredő feladatokat és kötelezettségeket.
– Nehéz definiálni a probléma lényegét. Lehet, hogy eltérően értelmezzük a község vezetését, egyszerűen nem tudunk megegyezni egyes kérdések megoldásának a módjában. Példaként említhetem a Csókai Krónikát. A koalíciós szerződésben többek között megállapodtunk, hogy mi, tehát a DP szerkeszti az önkormányzat tájékoztató lapját a községi közigazgatás osztályvezetőjével az élen, de fél év elmúlt és a megállapodásnak nem tudtunk érvényt szerezni. Elfogadhatjuk a költségvetést, de két vágányon nem haladhat tovább a község vezetése. Vagy megegyezünk, vagy új választásokat kell tartani – vélekedett a polgármester. A csókai községi koalíciós partnerek ellentétére esetleg magasabb szinten, a DP és az MK felsőbb vezetői köreiben is születhet valamilyen kompromisszumos megoldás, mint ahogyan arra már az ősszel volt példa.