A munkaadók lépten-nyomon a gazdasági (világ)válságot hangoztatják, minden nem kívánt történést arra fognak, minden elbocsátást azzal magyaráznak. Mi arra voltunk kíváncsiak, vajon Zentán a szakszervezetben mit tudnak arról, hogy városunkban hány embernek mondtak fel ilyen ürüggyel, illetve kérik-e a polgárok a szakszervezet tanácsait.
Klosák Judit, a zentai szakszervezeti szövetség elnöke elmondta, hogy információik szerint Zentán az utóbbi hónapokban csak olyan személyeknek mondtak fel, akiket az ifjúsági szövetkezeten keresztül alkalmaztak, vagy akiket meghatározott időre, pl. három hónapra vettek fel.
– Ilyen esetek a nagyobb vállalatokban is megtörténtek, de az állandó munkaviszonyban lévőket ez nem érintette. A kisebb és gyengébb cégeknél történtek inkább elbocsátások. Az olyan nagyobb vállalatokból, mint a cukorgyár, a Fermin vagy a Žitopromet, nem is jönnek hozzánk jogi tanácsért, mert a dolgozók aránylag rendszeresen megkapják a bérüket, és az állandó munkaviszonyban lévőket nem bántották. Nagy problémának számít viszont, hogy az elég sok munkással dolgozó Derby december 31-én megszűnt. Az ottani dolgozóknak több problémával is meg kell birkózniuk, ugyanis még 2003-ból is van elmaradott bérük. Sajnos az akkori elmaradt fizetéseket már képtelenség behajtani, ugyanis a három évnél régebbi keresetek törvény szerint elavulnak. Mivel a munkások nem perelték időben a gyárat, most már késő, mi sem tehetünk semmit, a törvény megköti a kezünket. Szerencsére a járulékok nem évülnek el, ezért annak kihajtása folyamatban van a korábbi évekre is. Az elmaradt fizetések ügyében csak az elmúlt három évet vehetjük figyelembe, azok behajtásában tudunk segíteni a munkásoknak.
A kendergyár dolgozói is bajban vannak. Mint ismeretes, a zentai önkormányzat megvette a telket, de a vállalat a Čelarevo tulajdonában maradt, ezért fontos kérdés, hogy mi történik azzal az öt emberrel, akik ott dolgoztak. A kendergyár dolgozói ugyan nem tagjai a szakszervezetünknek, de mi ettől függetlenül megpróbálunk jogi tanácsokat adni nekik. Remélhetőleg a telek eladásából származó pénzből a dolgozók utáni járulékokat be fogják fizetni, a fizetéskülönbségeket pedig bírósági úton kapják el a dolgozók.
Értesüléseink szerint a téglagyárban is problémák vannak, de konkrétumokat még nem tudunk.
Szerencsére Zentán olyan esetekről nem értesültünk, hogy valahol a gazdasági válság miatt bocsátottak volna el munkaerőt – hallottuk a zentai szakszervezeti szövetség elnökétől.